كد مطلب : 54543  1397/03/30 : تاريخ
 

اما و اگرهای یک تصمیم؛
تعطیلی پنجشنبه‌های البرز در ابهام/مطالبه‌ای که نادیده گرفته شد

  تعطیلی پنجشنبه‌ها در البرز، موضوعی که صدای انتقاد خیلی‌ها را درآورد با گذشت دو سال هنوز مسکوت مانده و سفر هیئت دولت هم نتوانست گره‌ای از این موضوع باز کند.
پایگاه خبری مدیریت شهری کرج: آذرماه سال ۱۳۹۳ بود که با شکایت یک شهروند در دیوان عدالت اداری تعطیلی پنجشنبه ها در استان البرز لغو شد، موضوعی که در آن سال صدای انتقاد خیلی ها را درآورد، اگرچه موافقان سرسختی هم داشت، تعطیلی پنجشنبه ها ابتدا در تهران به اجرا درآمد تا پایتخت نشینان نخستین کسانی باشند که نتایج این طرح را تجربه می کنند، پس از گذشت چند مدت از اجرای تعطیلی پنجشنبه ها در تهران رفته رفته استان‌های جنوبی کشور هم خواستار تعطیلی پنجشنبه ها شدند، استان‌های جنوبی شرجی بودن و گرمای هوا را علت عمده تقاضای خود مطرح کردند، به این ترتیب سه استان خوزستان، هرمزگان و بوشهر به فهرست استان های با تعطیلی دو روزه آخر هفته اضافه شدند، این طرح برای مدتی در استان های اصفهان و مرکزی حتی کهگیلویه و بویراحمد هم به اجرا درآمد.

پیشنهاد تعطیلی پنجشنبه ها در البرز هم در چند سال اخیر بارها مطرح شده بود چنانکه بحث‌های کارشناسی و همچنین تاثیرات متقابل تعطیلی البرز بر استان تهران از جمله موارد مورد بررسی در این پیشنهاد بوده است در این باره سید حمید طهائی، استاندار البرز پیشتر در پاسخ به موضوع  لغو تعطیلی روزهای پنجشنبه در استان، این اقدام را به استناد وجود شاکی از سوی دیوان عدالت اداری لازم الاجرا اعلام کرده و گفته بود: در پی طرح شکایت یک شاکی به دیوان عدالت اداری مبنی بر تعطیل بودن دستگاه های اداری در روز پنجشنبه؛ این رأی در هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مطرح و مصوبه تعطیلی پنجشنبه در البرز لغو شد؛ بر همین اساس  و به استناد قانون، همه سازمان ها باید ۲۶ روز هفته و ۴۴ ساعت انجام کار داشته باشند.

طهائی گفته بود: برغم تلاش های انجام شده و نزدیکی البرز  به تهران، حجم ترافیک  و غیره سعی شد تا اقدامی صورت گیرد، اما با توجه به نظر  هیئت دولت، معاون اول رئیس جمهور، معاون حقوقی و بازرسی کل کشور، لغو تعطیلی پنجشنبه ها به ۳۱ استان در قالب بخشنامه ابلاغ شد و  به استثنای شهر تهران، همه استان‌ها ملزم شدند تا روز پنجشنبه نیز دایر باشند.
 

عمده ترین علتی که برای تعطیلی پنجشنبه ها در البرز به آن استناد می شود کاهش آلودگی هوا و صرفه جویی در منابع ملی است، به زعم کارشناسان و صاحب نظران آلودگی ها هزینه های هنگفتی را در بر دارد که با تداوم اجرای تعطیلی پنجشنبه ها این هزینه ها به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت زیست محیط زیست کشور نیز شانزدهم آذرماه سال گذشته در جمع خبرنگاران استان البرز، گفته بود: تعطیلی پنجشنبه ها در البرز راه حل مناسبی برای کاهش آلودگی هواست.

معصومه ابتکار در خصوص تعطیلی پنجشنبه ها در استان البرز گفته بود: استاندار البرز در این خصوص با سازمان و هیئت دولت مکاتبه کرده است اگر ارزیابی های ارائه شده به کاهش آلودگی هوا کمک کند تعطیلی پنجشنبه ها می تواند بسیار موثر باشد.

وی در ادامه با اشاره به اقدمات اساسی که در راستای کاهش آلودگی هوای استان البرز انجام شده است، گفته بود: حجم تردد خودروها و ترافیک در این استان بسیار بالا است به همین منظور تعطیلی روزهای پنجشنبه می تواند سهم به سزایی در کاهش آلودگی هوا داشته باشد.

به گفته معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تعطیلی پنجشنبه ها در البرز باعث کاهش ترافیک درون استانی نیز می شود.

آذرماه سال گذشته دقیقا یک سال از لغو تعطیلی پنجشنبه ها در البرز می گذشت و مسئولان استان برای تعطیلی دوباره پنجشنبه ها تلاش می کردند که شایعه ایی مبنی بر اینکه اگر در کلان‌شهر کرج پنجشنبه ها تعطیل شود دیگر کلان‌شهرها مدعی تعطیلی پنجشنبه ها می شوند، در شهر و میان رسانه پیچید، معصومه ابتکار در پاسخ به سئوالی مبنی بر صحت و صقم این شایعه، گفته بود: البته این قضیه باید مورد بررسی قرار گیرد ولی استان ها در این رابطه اختیاراتی دارند و می توانند تصمیم گیری کنند.

ابتکار در ادامه خاطرنشان کرد: بهبود کیفیت بنزین، حذف بنزین پتروشیمی، توزیع بنزین یورو ۴، حذف مازوت در نیروگاه های کشور و ارتقای استاندارد خودروهای تولیدی اقدماتی است که برای کاهش آلودگی هوا انجام شده است.

تعطیلی پنجشنبه ها در البرز به ویژه کلان‌شهر کرج که با معضل ترافیک دست و پنجه نرم می کند یکی از خواسته های البرزنشینان است خواسته ای که بسیاری از مردم منتظر بودند در سفر هیئت دولت محقق شود ولی اظهارات استاندار البرز در نشست خبری خود که در دوم آذرماه برگزار شد، پس از سفر هیئت دولت به استان آب پاکی را روی دست مردم ریخت که این خواسته فعلا محقق نخواهد شد.

سید حمید طهائی با اشاره به اینکه تعطیلی پنجشنبه ها در نظرسنجی که پیش از سفر هیئت دولت به البرز انجام شد، مطرح نشده بود، گفت: این موضوع در حدی نبود که در سفر هیئت دولت مطرح شود و رئیس جمهور در این خصوص دستوری صادر کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه موضوع تعطیلی پنجشنبه ها در حاشیه سفر هیئت دولت به البرز مطرح شد، گفت: این موضوع جنبه قانونی دارد و باید مسیرهای قانونی را طی کند.

استاندار البرز با تاکید بر اینکه پیگیری ها برای تعطیلی پنجشنبه ها در البرز ادامه دارد، گفت: به تازگی نامه ای به همراه مستندات اجرای تعطیلی پنجشنبه ها در البرز تهیه شده است.

وی اضافه کرد: وضعیت آلودگی هوا در شهرستان های کرج و فردیس به حدی است که باید در اجرای تعطیلی پنجشنبه ها لحاظ شود.

استقرار سه محورهای مواصلاتی مهم و پر تردد کشور در استان البرز که باعث شده است ترافیک ناخواسته ای به کلان‌شهر کرج تحمیل شود ایجاب می کند برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان با دیده اغماض به موضوع تعطیلی پنجشنبه ها در البرز بنگرند.

 

 

 

 

بنفشه سادات آقایی
 1395/09/06-10:41 : تاريخ درج
©2011 www.KAMNANEWS.ir . All Rights Reserved