/ - 1398/01/02 - . جمعه - 3/22/2019
کد مطلب : 64467
تاریخ ثبت : 1397/08/19-12:34

ضرورت تبدیل کرج به شهری تاب آور/ زلزله حادثه‌ای دور از ذهن نیست

شهردار کرج بر ضرورت افزایش مقاومت سازه‌های شهر برای کاهش خسارات ناشی از زلزله تاکید کرد.
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، علی اصغر کمالی زاده در مراسم رونمایی از نقشه‌های گسل‌های کرج، اظهار کرد: اقداماتی مثل تدوین نقشه گسل‌های کرج و تکمیل مطالعات این حوزه کمک می‌کند تا کرج به شهری تاب آور تبدیل شود.

وی ادامه داد: بدون شک تاب آوری شهر در زمان وقوع حوادث طبیعی مثل زلزله، نقش به سزایی در کاهش خسارات مادی و جانی دارد.

شهردار کرج با بیان آن که برای جلوگیری از غافلگیری در زمان وقوع زلزله باید اقدامات لازم در زمان قبل، حین و بعد از این حادثه با دقت بررسی و اجرایی شود، افزود: قبل از وقوع زلزله باید گسل‌های فعال شهر شناسایی شود و بر مبنای آن ازساخت و ساز در مناطق حادثه خیزجلوگیری کرد.

کمالی زاده ابراز کرد: علاوه براین، قبل از وقوع زلزله باید الزامات لازم برای رعایت آیین نامه 2800 در ساخت و سازها اجرایی شود تا خطرپذیری سازه‌های شهر کاهش یابد.

این مسئول با اشاره به آن که در حوزه مدیریت بحران هم شناسایی محل‌های پرخطر، شناسایی مسیرهای امدادرسانی، محل‌های اسکان موقت و ...ضروری به نظر می‌رسد، اظهار کرد: در حوزه مدیریت بحران باید مشخص شود در صورت وقوع زلزله، خسارت‌های مادی و جانی در مناطق مختلف تا چه حد خواهد بود.

کمالی زاده در ادامه با اشاره به اینکه زلزله حادثه ای بعید و دور از ذهن نیست، گفت: زلزله پدیده ای دور از ذهن نیست و این احتمال وجود دارد هر یک از ما تا تا پایان عمر زلزله‌ای با شدت بالا را تجربه کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که  چندین سال از دوره برگشت پذیری زلزله در کلانشهرهای تهران و کرج گذشته، باید برای وقوع آن آماده باشیم و با اقدامات کاربردی زمینه کاهش خسارات را فراهم کنیم.

این مسئول با تاکید بر ضرورت ساخت سازه‌های مقاوم در کرج افزود: باید به سمتی پیش برویم که عمر ساختمان‌هایی که در شهر ساخته می شود به استانداردها یعنی 30 سال نزدیک شود.

وی گفت: بدون شک مطالعات صورت گرفته برای شناسایی گسل‌ها نقش به سزایی در تدوین دقیق اسناد بالا دستی مثل طرح تفصیلی و طرح جامع خواهد داشت.
المیرا دادمهر

شهردار کرج نقشه گسل های شهر جلوگیری از آسیب
تعداد دفعات مشاهده شده : 268
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------

انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.