/ - 1397/12/01 - . چهارشنبه - 2/20/2019
کد مطلب : 64010
تاریخ ثبت : 1397/07/01-09:46

من یک آتش نشان هستم!

هنوز آفتاب نزده بود که با صدای آژیر، مخزن هوا و جلیقه اش را برداشته و با این تصور که "شاید دیگر برنگردم" سوار ماشین آتش نشانی شده و در کنار دیگر همکارانش ایستگاه را ترک کرده بود.
پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، المیرا دادمهر/ بغض رهایش نمی‌کند. خسته و بی رمق روی سنگفرش پیاده رو نشسته و به آسمان خاکستری خیره مانده است. هنوز آفتاب نزده بود که با صدای آژیر، مخزن هوا و جلیقه اش را برداشته و با این تصور که "شاید دیگر برنگردم" سوار ماشین آتش نشانی شده و در کنار دیگر همکارانش ایستگاه را ترک کرده بود. حالا بعد هفت ساعت جنگیدین با دود و آتش به ویرانه ساختمانی چشم دوخته  که تا دیروز زندگی در راه روها ، اتاقها و حیاط کوچکش در جریان بود ولی حالا چیزی جز چند ستون آهنی و دیوارهایی سیاه و خسته از آن باقی نمانده است.

با اینکه بیشتر از 10 سال است فروریختن دیوارها، سوختن و از بین رفتن داشته های مردم درمیان شعله‌های آتش را به چشم می بیند ولی این داستان تاریک و غم انگیز برایش عادی نشده و هر بار مثل روز اول عملیات با دیدن تصاویری که فریم به فریمش را در ذهن ثبت می‌کند، غصه در دلش ته نشین می شود. بدون شک آتش نشانی یکی از سخت ترین شغل‌های دنیا است. کاری که ترس و تسلیم شدن در آن مفهومی ندارد.

آتش نشان‌ها قهرمانان بی سرو صدایی هستند که زندگی خود را به خطر می اندازند تا جان و مال کسانی را نجات دهند که هفت پشت با آنها غریبه اند. آتش نشان جنگویانی هستند که هر بار با امید پیروز شدن بر شعله های آتش به میدان رفته و دعا دعا می‌کنند تا یک بار دیگر پیروز برگردند.


شغلی که با عشق معنا می‌شود
رییس سازمان آتش نشانی شهرداری کرج می‌گوید: خدمت در آتش نشانی صرفا یک شغل و حرفه نیست بلکه سعادتی بزرگ برای عاشقان کمک رسانی به مردم است.

محمد یساولی ادامه می‌دهد: با توجه به سختی کار، کمبود امکانات وفشارهایی که نیروها در حین عملیات متحمل می شوند باید گفت آتش نشانی یک شغل نیست بلکه عشق است.

وی اضافه می‌کند: آنچه دوام آوردن دراین شغل را امکان پذیر می‌کند روحیه ایثار و فداکاری است که روز به روز در میان پرسنل این سازمان افزایش می یابد.آتش نشانان بدون هیچ توقعی در هر عملیات از جان خود گذشته تا زندگی را به عده ای بازگردانند.

وی  با اشاره به وضعیت ایستگاه‌های آتش نشانی کرج ابراز می‌کند: درحال حاضر 26 ایستگاه آتش نشانی در مناطق مختلف کرج فعالیت دارد که این تعداد به نسبت نیاز واقعی و استانداردهای مشخص شده بسیار کمتر است.


16 نفر از نیروهای عملیاتی سازمان آتش نشانی کرج زن هستند
وی توضیح می‌دهد: با توجه به شرایط باید با تخصیص امکانات و اعتبار برای راه اندازی ایستگاه‌های جدید در تمامی مناطق کرج اقدام شود چون هر قدر تعداد ایستگاه‌ها بیشتر باشد سرعت خدمات رسانی به حادثه دیدگان بیشتر می‌شود.

وی ابا اشاره به تعداد نیروهای عملیاتی سازمان آتش نشانی شهرداری کرج ابراز می‌کند: در حال حاضر 447 نیروی عملیاتی در ایستگاه‌های آتش نشانی کرج مشغول به کار هستند که از این تعداد 16 نفر زن هستند.

وی ادامه می‌دهد: تمام نیروهای زن مستقر در ایستگاه‌ها عملیاتی هستند و دوشادوش مردان در عملیات‌ها حضور دارند.

این مسئول با اشاره به نحوه استخدام زنان آتش نشان می‌گوید: تمام این نیروها از طریق آزمون ورودی و با اطلاع از شرایط ویژه کار استخدام شده اند.


کمبود نیرو در ایستگاه‌های آتش نشانی کرج
وی با بیان این‌که سازمان آتش نشانی شهرداری کرج از کمبود نیروی عملیاتی رنج می‌برد، ابراز می‌کند: با توجه به استانداردها باید 256 نفر به تعداد نیروهای فعلی سازمان اضافه شود تا بخشی از کمبودهای این حوزه مرتفع شود و به استانداردها نزدیک شویم.

یساولی در ادامه به میانگین بازه زمانی ای که نیروهای سازمان به محل حادثه اعزام می‌شوند، ابراز کرد: از زمان به صدا در آمدن آژیر تا اعزام نیروها به محل چیزی کمتر از چهار دقیقه طول می‌کشد.

وی ابراز می‌کند: بدون شک اگر به تعداد ایستگاه‌های آتش نشانی کرج اضافه شود، سرعت و کیفیت خدمات رسانی نیروها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.


70 درصد تماس ها با آتش نشانی کرج مزاحمت تلفنی است
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مشکل مزاحمت‌های تلفنی برای سازمان اشاره کرده و می‌گوید:  متاسفانه 70 درصد تماسهایی که با آتش نشانی گرفته می‌شود از سوی مزاحمان است و این آمار با افزایش فصل مدرسه افزایش پیدا می کند.

رییس سازمان آتش نشانی شهرداری کرج می‌گوید: شهروندان توجه داشته باشند هر مزاحمت تلفنی برای آتش‌تشانی می‌تواند باعث سوزاندن یک زندگی شود و خسارات روحی و مادی زیادی را به همراه داشته باشد.

وی اضافه می‌کند: بدون شک کاهش آمار مزاحمت‌های تلفنی برای سازمان نقش به سزایی در نجات به موقع  و بازگرداندن شادی و طعم زندگی به کسانی که به کمک نیاز دارند خواهد داشت.

وی توضیح می دهد: این اصلا انسانی نیست که عده ای برای چند ثانیه تفریح با زندگی و آینده کسانی که واقعا به کمک نیاز دارند بازی کنند.

این مسئول با تاکید برایجاد فرهنگ لازم برای به حداقل رساندن آمار مزاحمت‌ها ادامه می‌دهد: رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما تاثیر به سزایی در ایجاد فرهنگ مناسب در این زمینه دارند. البته آموزش هم در این فرایند بی تاثیر نخواهد بود که این آموزش باید از مدرسه شروع شود.


ضرورت تخصصی تر شدن نیروها
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ضرورت  مهارت آموزی نیروهای این سازمان می گوید: آموزش و تخصصی کردن نیروهای آتش نشانی از اهداف شهرداری است و تلاش ها برای افزایش مهارت آتش نشانان این شهر ادامه دارد.

وی ابراز می‌کند: برای سازمان تنها ارتقای مهارت های جسمی نیروها کافی نیست چون تا زمانی‌که  افراد روحیه مناسبی نداشته باشند نمی توانند در عملیات ها به خوبی ایفای نقش داشته باشند.

یساولی در پایان با تاکید بر این‌که  نیروهای آتش نشانی کرج با تمام توان برای خدمت رسانی به مردم آماده اند، توضیح می‌دهد: امیدواریم هیچ گاه شاهد حادثه ای نباشیم و اگر هم بحرانی پیش آمد نیروهای آتش نشان مانند همیشه امنیت جانی مردم را اولویت قرار می‌دهند و به موقع با همه امکانات و پیش بینی های لازم  در محل حضور می یابند. 

آتش نشان شهرداری کرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 536
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------

انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.