1397/10/26

. چهارشنبه

1/16/2019
کد مطلب : 63722
تاریخ ثبت : 1397/05/29-12:15

تعبیر شیرینِ یک رویا!

تصور کنید کلنگی سیزده سال پیش با مشقت فراوان و به بهانه راه اندازی قطار شهری و توسعه حمل و نقل عمومی به هوا برده و به زمین کوبیده شده، میلیاردها تومان هزینه روی دست گذاشته و ساعت ها نفر جلسه به همراه داشته اما بعد از سپری شدن یک سال از عمر شورای پنجم همچنان از همان کلنگی که سیزده سالِ پیش بلند شده و به زمین کوبیده شده یاد می شود؛ به نظر شما ایرادِ کار کجا می تواند باشد؟
پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، مصطفی فراغت / واژه ها با یکدیگر متفاوت اند، همینطور برداشت ها. مثل نگاهی که به گاو این حیوان پر از سود و سر به زیر وجود دارد. اگر این جا به کسی بگوییم "گاو" شاید نماد نفهمی باشد اما همین واژه در جای دیگر یا توی کشورِ دیگری برکت است و احترام. البته تفاوت تنها در گفتار و کردار نیست بلکه در تمامی جنبه ها نیز پیدا است. از سیاست گرفته تا اقتصاد، از ورزش تا پیش پا افتاده ترین موضوعات شهری.

البته برخی اوقات کلمه ها و عبارت ها در جای درست موردِ استفاده قرار می گیرند اما برداشتِ ما اشتباه است. مثل سو تفاهمی که از ضرب المثل رحیم خستو در هشتاد و دومین جلسه به وجود آمد؛ "سنگ ها را بسته و سگ ها را رها کرده اند."

نمونه دیگری که برای فهم بیشتر می شود مثال زد قطار شهری است. اگر چه این واژه در برخی شهرها و استان هایِ بزرگ نظیر مشهد و تبریز و اصفهان به عنوان یکی از ارکان های مهم حمل و نقل عمومی است اما در کرج از این مفهوم بری است و از آن به عنوان یک رویا نام برده می شود!

و تفاوت ها از همین تفاوتِ در نگاه آغاز می شود. تصور کنید کلنگی سیزده سال پیش با مشقت فراوان و به بهانه راه اندازی قطار شهری و توسعه حمل و نقل عمومی به هوا برده و به زمین کوبیده شده، میلیاردها تومان هزینه روی دست گذاشته، ساعت ها نفر جلسه به همراه داشته اما بعد از سپری شدن یک سال از عمر شورای پنجم همچنان از همان کلنگی که سیزده سالِ پیش بلند شده و به زمین کوبیده شده یاد می شود؛ به نظر شما ایرادِ کار کجا می تواند باشد؟

با علی اصغر صلواتی سرپرست سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج که هم کلام شدیم پاسخ ابهامات را اینطور به ما داد؛ "وقتی بعد از سیزده سال به نیمه راه هم نرسیده ایم، وقتی شهرها و استان هایی که دیرتر از ما شروع کردند و پیش از ما به اتمام رسانده اند، وقتی با گذشت سیزده سال همچنان به دنبال تامینِ منابع هستیم یعنی اراده ای برای به سرانجام رساندن قطار شهری کرج وجود ندارد."

اما اراده چگونه معنا می شود؛ اراده یعنی شوقِ شدید برای تحقق فعل، اما آیا مجموعه مدیریت شهری و ادوار دوم و سوم و چهارم و پنجم شورای کرج برای به سرانجام رسیدن پروژه قطار شهری شوقی داشته اند که حالا از شدید یا ضعیف بودن آن صحبت کنیم؟

صلواتی نظر متفاوتی دارد؛ "به رغم همه ی گفته ها تا کنون عزمی برای احداث این پروژه وجود نداشته است، اگر طی این سیزده سال تنها سالی ۶ درصد از اعتبارات شهرداری به قطار شهری اختصاص می یافت، اعتقاد دارم هم اکنون این طرح به پایان رسیده بود."

و با تمام تفاوت در برداشت ها ما همچنان امیدوار باقی خواهیم ماند، امیدوار به ایجاد اراده و شوقِ شدید، امیدوار به سرانجام رسیدن پروژه قطار شهری. کاری هم به این که امروز کجای کار هستیم و چند درصد پیشرفت داشته ایم نداریم، 20 درصد، 30 درصد یا 40 درصد مهم نیست، تنها از شورای پنجم می خواهیم قدری جدی تر و منسجم تر از گذشته به این مقوله نگاه کنند. وقتی می توانیم دیگر درنگ جایز نیست. 
با تمام مشکلات و کمبودها دست که بجنبانیم، می شود.


 
 


حمل و نقل شهرداری کرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 728
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.