1397/11/27

. شنبه

2/16/2019
کد مطلب : 63436
تاریخ ثبت : 1397/05/02-09:57

لزوم بازنگری بر تعطیلی پنجشنبه ها

این روزها که درگرماگرم تابستان، اوج گرفتن مصرف برق، قطعی های بی برنامه برق و تغییر ساعات کاری دستگاه های اداری از هفت و نیم به شش و نیم به سر می بریم، شاید باز هم بشود به اهمیت موضوع تعطیلی پنج شنبه ها در کرج پرداخت. طرحی که می توانست با تقلیل یک روز کاری، به جای تلف شدن حدود دو ساعت از ساعات اداری به دلیل قطع برق، حجم زیادی از مصرف آب و برق دستگاه ها بکاهد.
پایگاه خبری مدیریت شهری کرج؛ عادله سادات ارشادی مقدم/ فرسودگی تجهیزات برق، کم آبی و کاهش بارندگی، شدت گرما، اوج گرفتن استفاده از امکانات سرمایشی، افزایش مصرف آب و ... همه دلایلی است که تابستان ها و حتی تمامی فصول سال های اخیر را در کشور به دغدغه و دلهره ای دایمی برای مردم تبدیل کرده است. مردم هنوز خاطره روزهای جیره بندی آب در سال های نه چندان دور را به خاطر دارند؛ اتفاقی که امروز در حوزه برق نیز رخ داده و ضررهای بسیاری را به شهروندان تحمیل کرده است؛ ضررهای جانی و مالی، از گرمازدگی و بیماری دام ها و فراورده های گوشتی و لبنی تا سوختن و استهلاک شدید ابزار و لوازم خانگی آن هم در شرایطی که هزینه های زندگی در کشور روز به روز افزایش پیدا کرده و مشکلات فراوانی را برای مردم به وجود آورده است.

با این وصف روند کار ادارات تغییر کرد تا میزان استفاده از تاسیسات کاهش یابد. با این حال قطعی برق در نقاط مختلف باعث شده دستگاه های زیادی قطعی را در ساعات اداری تجربه کنند تا علاوه بر همه آسیب ها، راندمان کاری نیز کاهش یابد. به این امر باید اضافه کرد که به طور معمول مراجعه کنندگان در ساعات اولیه صبح یعنی 6 و نیم بامداد کمتر به مراکز و دستگاه ها مراجعه کرده و اغلب قطعی ها در اوج زمان حضور ارباب رجوع ها رخ می دهد!

موضوع تعطیلی پنج شنبه ها که مدت هاست در استان البرز و شهر کرج مطرح شده، با نگاهی به عوارض قطعی برق و تغییر ساعات اداری، می تواند نقشی سازنده تر در این خصوص ایفا کند. اگر به جای قطعی چند ساعته برق در ادارات و دستگاه های خدمات رسان، همه این دستگاه ها یک روز را تعطیل باشند، میزان مصرف به مراتب کاهش چشمگیرتری خواهد داشت. به این امر می توان موضوع رابطه معکوس بهره وری در کشورها با ساعات کاری آنها را اضافه کرد که در طول سال ها تجربه شده و به اثبات رسیده است. پر واضح است کارمندانی که فرصت کافی برای استراحت ندارند، ساعات خستگی خود را در اداره و با هدر دادن زمانِ خدمت، پر می کنند. چرت زدن های روزانه، رخوت جسمی و روحی، عدم تمرکز کافی ذهن، از بین رفتن خلاقیت و توانمندی، کاهش ایده پردازی و نظایر آن از نتایج حضور پیوسته و مستمر کارمندان در محیط های تکراری کاری است. نکته ای که با رعایت آن در کشورهای پیشرفته، به حداکثر بهره وری در کوتاه ترین زمان و حداقل تحمیل هزینه به دولت ها با توجه به تعطیلی دو روزه مراکز و دستگاه ها، به دست می آید.

به طور قطع بسیاری از ما انتظار می کشیم برای لحظه ای دور هم بودن و دمی را کنار هم نشستن؛ سر زدن به اقوام و صله رحم که جزو اصول دینی و اخلاقی است. گاهی حتی دل مان هوای فیلم دیدن و کتاب خواندن بی دغدغه می کند اما هر بار به خاطر می آوریم که: فردا، روز دیگری است! و مجاب هستیم به حضور در محل کار، رفتن به اداره و اشتغال به همه روزمرگی هایی که دامنگیر زندگی مان است و در این میان فرصت کوتاه روز جمعه هم، جز به انجام پاره ای امور که باز هم بی ارتباط به محل کار نیستند، نمی گذرد: از رفت و روب خانه و تامین مایحتاج هفتگی و ماهیانه گرفته تا شستشوی لباس های اداری و تنظیم برنامه های هفته جاری!

خلاصه آنچه از تعطیلی جمعه نصیب کارمندان است، یا پذیرش ریسک یک گردش و مهمانی کوتاه یک روزه و نیم روزی است که خستگی و بی خوابی اش را تا هفته آینده به دوش خواهند کشید یا  زدن قید همه با هم بودن ها و صرفا استراحت و آرامش در خانه است.

جالب آنکه در کشورهای دارای فناوری های پیشرفته تر و بهره وری بیشتر که درآمد و تولیدات آنها نسبت به کشورهای دیگر بیشتر است، تعطیلات هفتگی دو روز است.

استان تهران سال های متوالی است که از فرصت تعطیلی پنجشنبه ها و دو روز تعطیل پایان هفته بهره مند شده و در این دو روز کارمندان از زمان مورد نیاز برای بازسازی روح و جسم برخوردارند. حال آنکه دیگر شهرها و استان های کشور فاقد چنین امکانی بوده و نیروهای شاغل در این نقاط موظف به حضور متناوب و پیوسته در محیط کاری پس از گذران یک روز کاری هستند. اینکه میان کارکنان پایتخت با دیگر نقاط کشور چه تفاوتی هست که آنان را بهره مند از دو روز تعطیلی می کند و دیگران را نه، دلایلی متعدد دارد که برای مثال در استان البرز با توجه به معین بودن این استان برای تهران و نزدیکی آن به پایتخت، البرز باید جبران کننده محدودیت های روزهای تعطیل آن استان باشد!

با این همه در پی اعتراضات و درخواست های متوالی ساکنان البرز، این استان همجوار تهران، طی سال 93 تغییراتی را در تعطیلات هفتگی خود ایجاد کرد و همساز با پایتخت، روزهای پنجشنبه را به عنوان تعطیل کاری ثبت کرد. اما این روند، مدتی چندان طولانی ادامه پیدا نکرد و به سرعت روزهای کاری هفته با اعلام غیرقانونی بودن این تصمیم، به حالت عادی بازگشت. با این کار تجربه ای شیرین و مطلوب برای کارکنان و کارمندانی که از کمترین زمان برای رسیدگی به خود و خانواده شان برخوردار بودند، به سرعت پایان یافت و کش و قوس ها و بحث های مستمر و بی فایده سر موضوع مطرح شد و ادامه پیدا کرد.

این روزها که درگرماگرم تابستان، اوج مصرف آب و برق، قطعی های بی برنامه و یکباره برق و تغییر ساعات کاری دستگاه ها از هفت و نیم به شش و نیم به سر می بریم، شاید باز هم بشود به اهمیت موضوع تعطیلی پنج شنبه ها در کرج پرداخت. به طرحی که می توانست با تقلیل یک روز کاری، به جای تلف شدن حدود دو ساعت از ساعات اداری به دلیل قطع برق، حجم زیادی از مصرف آب و برق دستگاه ها بکاهد.

ای کاش این بار مسئولان با نگاهی آینده نگرانه تر و حساس تر به موضوع نگریسته و به جای تصمیمات موقت و مسکن وار، تصمیمی آگاهانه و هدفمند بگیرند.

 

شهرداری کرج قطعی برق تعطیلی پنج شنبه ها
تعداد دفعات مشاهده شده : 347
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.