/ - 1397/12/01 - . چهارشنبه - 2/20/2019
کد مطلب : 63254
تاریخ ثبت : 1397/04/13-10:21

ماهواره، مهمان ناخوانده خانه ها

ماهواره، مهمان ناخوانده‌ای است که چند صباحی می شود سرزده وارد خانه‌های برخی از ما شده است.
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، ماهواره، مهمان ناخوانده‌ای است که چند صباحی سرزده وارد خانه‌های برخی از ما شده است.
او می‌گوید: «می‌خواهم شما را با دنیایی که زیر سقف آن نفس می‌کشید آشنا کنم». ماهواره مدعی است دنیای علم را در سینه خود جای داده و شما بی‌آن که از جای خود تکان بخورید، دانش آموخته دانشگاه او خواهید شد. ادعای صداقت هم دارد: «هر چه می‌گویم راست است، باور کنید. من همه اخبار دنیا را بی‌ ‌آن که یک کلاغ چل کلاغ کنم به شما می‌رسانم. مطمئن باشید که کم‌فروشی هم نخواهم کرد».

دلش به حالِ اوقات فراغت ما سوخته و شب و روزش را صرف پر کردن این اوقات کرده. این موجود خیرخواه به قدری فیلم و سریال آماده کرده که اگر روز‌هایمان هفته شود و هفته‌هامان ماه، باز هم برای دیدن آن، وقت کم می‌آوریم.

ماهواره خودش را دوست زندگی می‌داند؛ اما آیا می‌توان به چنین دوستی اعتماد کرد؟ چرا برخی از ما به راحتی در را به روی این مهمان ناخوانده باز کرده‌ایم؟ آیا اگر فرد غریبه ای قصد آمدن به خانه شما را داشته باشد و شما هم او را نشناسید او را به خانه راه می‌دهید؟ اگر راه دادید، اجازه می‌دهید به هر کجای خانه که دلش خواست سرک بکشد؟ این مهمان ناخوانده؛ اما وارد خانه برخی از ما شده و هر کجا که خواسته سرک کشیده؛ حتی به دل و جان و ایمان و اخلاق و عقاید‌مان. آیا ما به همه، مثل این مهمان ناخوانده اعتماد می‌کنیم؟

در خصوص اين پرسش به سراغ ریشه‌ های گرایش به ماهواره رفته و مناسب با هر ریشه، راهکاری برای مقابله با آن بیان  پرسش‌ های متعددی هم از سوی شنوندگان مطرح می‌شد که نظرتان را ذيل به آن جلب مي نمایيم.
 
يك بشقاب براي همه اعضا خانواده 
مرضيه خاقاني بانوي ٦٠ ساله خانه دار است که مي گويد: قدیم ترها یادمان هست گاهی مهمانی ها روی پشت بام خانه ها برپا می شد و به جای بشقاب های یک نفره، طبقی در مقابل چند نفر می گذاشتند و با مهر و محبت، دسته جمعی غذا می خوردند. آن روز، بزرگ تر ها به ما کوچکتر ها می گفتند رزق ما از آسمان می آید. امروز هم پشت بام خانه هامان سفره شده و یک بشقاب برای همه می گذارند.

وي مي افزايد: اما حالا دیگر کسی در پشت بام غذا نمی خورد با این حال باز هم غذاها یمان از آسمان می آید، اما از راه بشقاب به خانه مان سرازیر می شود.
 
استفاده مناسب از برنامه هاي ماهواره فرهنگ سازي شود
شيرين جمالي فعال اجتماعي و دانشجوي علوم اجتماعي معتقد است: ماهواره ،وسیله است که به واسطه برخي از برنامه هاي آن بنیان بسیاری از خانواده ها زیر و رو شده و زمینه ساز فروپاشی نظام خانه و خانواده شده است.

وي مي افزايد: اما در زمينه هاي بسياري نيز ميتوان از ابزار موجود بهره مندي هاي مناسبي در بخش علمي و برخي ديگر از بخش ها داشته باشيم و جامعه مي تواند با فرهنگ سازي مناسب اين ابزار را در بخش هاي علمي تحقيقاتي و آموزشي مورد بهره برداري مناسب قرار دهد.

زخم عميق عقرب سياه مرهم درماني ندارد 
اسماعيل ماهري دانشجوي فوق ليسانس ماهواره را به عقرب سياه تشبيه مي كند و مي گويد: "هرچه زخم عمیق این عقرب سیاه را مرهم بذاری درمانی نداره، مگر اینکه از کنار این کژدم کشنده بدون ذره ای مکث و توقف، با اعتماد و ایمان خالص با نهایت سرعت کیلومتر شمار حرکت کنیم که به گرد پامون هم نرسه. تا بتونیم یه نفس راحت توی هوای بهاری روحمون بکشیم. اون موقع ست که دل هر آدمی میخواد زیر سایه بید مجنون زندگیش بشینه و کنار بچه ها و همسرش، پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ شروع به شمردن لحظه های یادگاری کنه."
 
بشقاب هاي سفره پشت بام مان
حجت الاسلام محسن عباسی ولدی،در کتاب بشقاب های سفره پشت بام مان معتقد است: کتاب بشقاب های سفره پشت بام مان، با اشاره به تهدیدهای این ابزار تهاجم فرهنگی برای خانواده ها، سعی کرده با سوالات رایج مخاطبان پر و پا قرص این رسانه و توجیهات طرفداران سرسخت آن هم پاسخ بدهد.

وي با آوردن شاهد مثال هایی نشان می دهد که استفاده از ماهواره و رسانه های غربی بیش از آنکه استفاده علمی و فرهنگی داشته باشد ،موجب دور شدن از معنویت،،ترویج فرهنگ بیگانه،گسترش لذت گرایی و فراهم کردن زمینه های گناه و مفاسد اجتماعی در این جامعه ایران شده و موجبات انحطاط فرهنگی را فراهم می آورد.

شبكه هاي ماهواره اي ترفند دشمنان براي زير سوال بردن كارآمدي نظام
 فرمانده انتظامي استان البرز مي گويد: امروز دشمنان با ورود به حوزه رسانه مانند شبكه هاي مجازي ، ماهواره ها ترفند خود را با ايجاد شبهه در ميان مردم و جوانان در قبال انقلاب اسلامي به كار گرفته است.


سردار عباسعلي محمديان مي افزايد: امروز دشمن براي آسيب زدن به انقلاب، نسل جوان را هدف قرار داده و با شيوه هاي مختلف بالاخص در فضاي مجازي يا در شبكه هاي ماهواره اي  به ترويج انواع مفاسد اخلاقي مي پردازد.

وي اظهار می دارد: اين برنامه ها ارزش ها، باورها و انتظارات و جهت گيري هاي ارزش متفاوتي را تبليغ و عرضه مي كنند كه باعث مي شود به مرور زمان فاصله رواني بين والدين و فرزندان بيشتر و بيشتر شود و به انقطاع يا گسست نسلي بينجامد.
اين مقام مسئول بيان كرد:رسانه ملي بر اساس وظيفه ملي خود مصمم است كارآمدي نظام را در حوزه امنيت به تصوير بكشد و به مخاطبان نشان دهد اهميت و نقش خانواده در پيشگيري آسيب هايي كه متوجه نسل جوان است اهتمام لازم را به عمل مي آورند.


فرزانه سیده اسحقی

تعداد دفعات مشاهده شده : 436
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------

انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.