/ - 1397/12/01 - . چهارشنبه - 2/20/2019
کد مطلب : 63158
تاریخ ثبت : 1397/04/04-12:57

خدمات شهر؛ معاونتی که از آن کَم می دانیم

"معاونت خدمات شهری از جمله مجموعه های مدیریت شهری است که به رغم حجم خدمات و فعالیت هایی که در سطح شهر و به صورت مستمر انجام می دهد، کمتر شناخته شده و حوزه عملکردی آن به میزان محدودی به شهروندان معرفی شده است. "
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج؛ "معاونت خدمات شهری از جمله مجموعه های مدیریت شهری است که به رغم حجم خدمات و فعالیت هایی که در سطح شهر و به صورت مستمر انجام می دهد، کمتر شناخته شده و حوزه عملکرد آن به شهروندان معرفی شده است. این در حالی است که این بخش در موارد متعدد بحران که بسیاری از زیرساخت های آن باید توسط ادارات و دستگاه های دیگر نظیر آب و فاضلاب، راه و شهرسازی و حوزه های عمرانی تهیه و تامین شود، به شدت زیر سوال قرار گرفته و دیگر بخش های مسئول چندان مورد پرسش و انتقاد قرار نمی گیرند."

این سخنانی است که جانشین معاون خدمات شهری شهرداری کرج به عنوان گلایه ای از روند اطلاع رسانی درباره فعالیت ها و خدمات معاونت طرح می کند و معتقد است بیش از 50 درصد اقدامات شهرداری تحت تاثیر عملکردِ این معاونت است اما شناخت محدودی از آن وجود دارد.

"حسین عطایی" که به تازگی مسئولیت جانشینی معاونت خدمات شهری شهرداری کرج را عهده دار شده است، جمع آوری نزدیک به یک هزار تن زباله از سطح شهر توسط نیروها و کارگران خدمات شهری را به تنهایی یکی از امور بسیار حساس و مهم شهر ارزیابی کرد که اگر لحظه ای توقف یا تاخیر در آن به وجود آید سیستم شهر به طور کامل در هم ریخته و پریشان خواهد شد.

عطایی، گفت: دو اداره کل ما شامل؛ "پیشگیری و رفع تخلفات شهری" و "هماهنگی و نظارت بر ساخت و ساز شهری" با حجم گسترده ای از نیروها و مسولیت ها، پیوسته به امور شهر می پردازند و در این مسیر با مشکلات و دغدغه های بسیاری نیز دست به گریبان هستند. البته ممکن است ضعف هایی در این زمینه وجود داشته باشد اما با همین کیفیت نیز در صورت به وجود آمدن اخلال و تاخیر در عملکرد، شهر دچار ضعف ها و آشفتگی های بسیاری می شود.

به گفته وی، سازمان هایِ مدیریت پسماند، آتش نشانی و خدمات ایمنی، سیما و منظر شهری، ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی و آرامستان ها که هر یک به عنوان زیرمجموعه های معاونت خدمات شهری به فعالیت در شهر و ساماندهی مهمترین امور آن می پردازند، به هیچ روی قابل چشم پوشی نیست. اینها همه توسط معاونت و زیرمجموعه های آن محقق می شود و این در حالی است که عمده تلاش و خدمات حوزه مذکور با کوچکترین بحران و رخدادی، به طور کامل مورد سوال و ابهام قرار می گیرد.

عطایی تصریح کرد: برای مثال در موارد بارندگی که با بحران تجمع آب های سطحی و روان آب ها روبرو می شویم، زیرساخت های آن در وهله نخست باید توسط اداره آب و فاضلاب و پس از آن توسط معاونت فنی و عمرانی شهرداری کرج تامین شود. مشکلات فنی سازه های شهری یا نبود زیرساخت های مناسب در حوزه آب و فاضلاب باعث می شود این آب ها جذب نشده و روی سطح زمین روان شوند. این امر موجب بروز مشکلات فراوانی برای شهروندان بخصوص در بارندگی های شدید می شود؛ البته در کنار اینها مسئولیت و وظیفه معاونت خدمات شهری در مرکز و مناطق، بررسی و لایروبی کانال ها و انهار به منظور جذب این آب هاست اما این کار در مواردی که شدت بارش و بخصوص زمان آن کوتاه باشد، پاسخگو نخواهد بود.

این مسول، تاکید کرد: اگر هر بخش و مجموعه مسئولیت و وظیفه خود را به درستی اجرا کند، معاونت خدمات شهری هم دردسر و دغدغه کمتری برای برخورد با مسائل و مشکلاتی دارد که اغلب به سادگی قابل رفع است اما با یک کم کاری یا بی توجهی به بحران تبدیل می شود.

جانشین معاونت خدمات شهری کرج، اضافه کرد: باید به شهروندان وظایف و مسئولیت های خدمات شهری را معرفی کرده و بشناسانیم تا آنها به عنوان یک شهروند و با آگاهی و اشراف بر حقوق شهروندی خود بتوانند حقوق شان را از مراجع و منابع امر جویا شده و دریافت کنند؛ نه اینکه به دلیل عدم اشراف بر عملکرد و وظیفه هر دستگاه و مجموعه، سراغ بخش هایی بروند که نمی توانند پاسخ درخوری دریافت کرده یا آن حوزه را مقصر و باعث صرف حوادث و رخدادها بدانند.

وی، اذعان داشت: اتحاد و انسجام دستگاه ها و بخش ها نیز در سایه همین پرسشگری و شناخت مردم ایجاد می شود؛ از این رو فرهنگسازی و اطلاع رسانی به شهروندان یکی از وظایف و مسئولیت های مهم مدیریت شهری است که باید بتواند در قالب آن ساکنان و همشهریان را  با حقوق و فرهنگ شهری و شهروندی آشنا کرده و پاسخگوی انتظارات و نیازهایشان باشد.
این مسول در پایان تصریح کرد: به اعتقاد من  فرهنگسازی از همه امور مهمتر و ضروری تر است و معاونت خدمات شهری کرج در رویکرد جدید خود به این حوزه توجهی خاص نشان خواهد داد. این فرهنگسازی از ایجاد شناخت نسبت به وظایف مدیریت و خدمات شهری تا تفکیک زباله از مبدا تا فرهنگسازی برای مقابله با بحران و بسیاری از حوزه های دیگر گسترده شده و تلاش خواهیم کرد این امر را با جدیت پیگیری کنیم.

عادله سادات ارشادی

معاونت خدمات شهری شهرداری کرج فرهنگسازی
تعداد دفعات مشاهده شده : 622
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------

انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.