1397/10/26

. چهارشنبه

1/16/2019
کد مطلب : 62503
تاریخ ثبت : 1397/01/21-11:40

مساجد محلی برای ارتقای محلات کرج/تمرکز شهردار بر نقاط کم برخوردار

مساجد عامل برکت، گسترش تعاملات و اتحاد مسلمانان است و دیدگاه شهردار کرج مبنی بر محور قرار دادن مساجد برای پرداختن به یکی از مهمترین رویکردها و برنامه های او یعنی محله محوری، بر همین مبنا پایه گذاری شده است.
پایگاه خبری مدیریت شهری کرج - عادله سادات ارشادی مقدم- تاریخ نشان می دهد بسیاری از تصمیمات و برنامه ریزی ها برای اداره حکومت اسلامی در مساجد اتفاق افتاده است و پیامبر مهر و رحمت(ص) همواره از این مکان مقدس برای گفت و گو با مردم و شرح و تفسیر قرآن و اعمال روش های حکومت داری بهره برده است. این روند درباره سایر ائمه اطهار(ع) نیز صادق بوده و این بنای مقدس همواره محل مراجعه مردمی بوده است که اتفاقات جامعه برای آنها از اهمیت برخوردار بوده و می خواستند در ابعاد مختلف جامعه، به ایفای نقش بپردازند.

اگرچه امروز مساجد، به دلیل فاصله گرفتن مسئولان و مردم از معیارهای دینی و اسلامی واقعی، تا حد زیادی کمرنگ شده و حضور افراد در این اماکن بیشتر به مردان و زنانی مسن محدود شده است، اما بازیابی و احیای چنین مکان هایی می تواند به تحولی قابل توجه در جامعه تبدیل شود.

شهردار کرج با همین دیدگاه، دیدارهای هفتگی با مردم در مساجد محلات را پایه گذاری کرده است و از این ابنیه پاک به عنوان کانون و نقطه اصلی ارتباط با شهروندان بهره می برد. وی در آخرین اقدام خود نسبت به اختصاص یک روز از هفته برای بررسی و رصد هر منطقه شهری اقدام و مقرر کرده است پس از حضور و وارسی دقیق عملکرد و مشکلات مناطق، دغدغه های مردم را در یکی از مساجد منطقه شنیده و تصمیمات نهایی را در این مکان اتخاذ و به ساکنان اعلام نماید.

نصیری، در این خصوص گفت: "حضور در مسجد مایه برکت امور است و افزایش شناخت نسبت به مشکلات و نیازهای مناطق و محلات به درستی از درون این اماکن مقدس ممکن خواهد بود."

به گفته وی، "محور بودن مساجد به منظور اجرای طرح محله محوری که از اهداف اصلی مدیریت شهری در این دوره است، با همین اهداف انجام می گیرد؛ چرا که مساجد از هر لحاظ قابلیت حضور حداکثری و جذب مخاطبان از اقشار مختلف را داراست و به دلیل سادگی ذاتی و اصالت مساجد، امکان ایجاد پیوند بیشتر مردم با مردم و مردم با مسئولان به خوبی میسر است."

این مسئول معتقد است: "مدیریت بدون شناخت و آگاهی از نیازها و خواسته های شهروندان ممکن نیست و شهر هنگامی مورد توجه و تعلق خاطر ساکنان خواهد بود که آنان پاسخ نیازهای خود را در جغرافیای شهری شان دریافت کنند. درغیر این صورت عدم دلبستگی و وابستگی به شهر و جامعه، به کاهش مشارکت اجتماعی و در پی آن شکست اهداف و برنامه ها می انجامد."

مساجد در ابتدای انقلاب نقشی نسبتا مشابه بدو اسلام ایفا کردند. ازدحام و تجمع جمعیت در این مراکز اسلامی و دینی به نوعی مقدمه شکست رژیم طاغوت بود چرا که بسیاری از امور در این اماکن مطرح و تصمیم گیری می شد.

این روند تا مدتی پس از انقلاب نیز استمرار داشت تا اینکه شیوه زندگی های افراد تغییر کرد و با جدا شدن مسئولان از مردم و انزوای آنان در اتاق های فراخ و خلوت مدیریتی که محل اتخاذ تصمیم های کلان و خرج اعتبارات سنگین، بدون توجه به خواست مردم و نیاز آنها شده بود، توجه افراد به این اماکن ارزشمند مذهبی رو به کاهش گذاشت. مردم دیگر کمتر امید داشتند که مسئولان و کارگزاران خود را در صف های نماز مسجد، تکیه داده به دیوارهای ساده ببینند و بتوانند به راحتی مشکلات شان را با آنها در میان گذاشته یا از آنان درخواستی داشته باشند.

مردم راه اداراتی را پیش گرفتند که برای اتصال به رئیس یا رأس آن مجموعه باید پله های بسیار با رفتارهای مختلف و نامه نگاری های متعدد را پشت سر می گذاشتند. حال آنکه خواست شان شاید سال ها پشت این درها باقی می ماند و هرگز امکان ملاقات یا پیگیری ای به وجود نمی آمد. دیدارهای مردمی بیشتر در موارد و مواقعی خاص همچون زمان های انتخابات اتفاق می افتاد و شهروندان اغلب در این زمان موفق به دیدار و گفت و گو با مسئولان می شدند. این در حالی بود که بیشتر این دیدارها و وعده ها، در همان حد وعده باقی می ماند و در آینده نیز امکان پیگیری مناسبی وجود نداشت.

شاید تفاوت مدیر و مسئولی که پیوسته بر حضور در مساجد تاکید دارد و این شعار را به عمل تبدیل می کند با کسی که آن را برای اهداف خاص مورد استفاده قرار می دهد، همین باشد. کاری که اصغر نصیری از ابتدای ورود به عرصه مدیریت شهری به تناوب و مکرر اجرایی می کند و از دل گفت و گو و همدلی با شهروندان و معتمدان محلات به عمق نیازها و دغدغه های شهروندان پی می برد.

طرح حمایت و نظارت ستادی بر مناطق، از بودجه تا اجرا، که در سال جدید از سوی شهردار این کلانشهر اجرایی شده است، گام دیگری در مدیریت شهری کرج برای شکل گیری مساجد به عنوان حلقه های اتصال مسئولان با شهروندان می باشد. تاکید پیوسته اصغر نصیری بر برقراری دیدارها و ملاقات های مردمی مدیران مناطق و سازمان ها در مساجد، تنها به این حوزه ختم نمی شود. وی در آخرین دستور خود، از مدیرانش خواست مراکز محلات را به مرکزیت مساجد در هر منطقه فعال کنند و پس از تکمیل همه امکانات و نیازها، اداره آنها را به مردم بسپارند.

به گفته نصیری، "ایجاد مجموعه های فرهنگی، هنری و تفریحی کنار این مراکز مانند: کتابخانه، سرای محله، محل بازی کودکان و نیز بکارگیری ظرفیت انجمن های مرتبط برای اجرای طرح ها و برنامه های متنوع، از رهاوردهای آتی تشکیل مراکز محلات به محوریت مساجد خواهد بود.

انتخاب مسجد المهدی(عج)در محله اسلام آباد به عنوان نخستین مسجدی که شهردار در قالب طرح حمایت و نظارت ستادی بر مناطق به آن مراجعه کرد و با ساکنانش سخن گفت، نشاندهنده تمرکز این مسئول بر محلات کمتر توسعه یافته یا کم برخوردار است.

با این وصف به نظر می رسد مدیریت شهری کرج عزم خود را برای احیای مساجد میان شهروندان جزم کرده و می کوشد این مهم را در جامعه ای که بخشی از مبانی عمیق دینی را به فراموشی سپرده، مجدد ایجاد کند.
 

عادله سادات ارشادی

شهردار کرج مساجد اصغر نصیری سرای محلات
تعداد دفعات مشاهده شده : 497
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.