1397/10/26

. چهارشنبه

1/16/2019
کد مطلب : 62418
تاریخ ثبت : 1397/01/13-07:12

گره زدن زندگی با طبیعت

سیزدهم فروردین‌ پاياني بر روزهاي غير معمول و غير متعارف سالانه اغلب ايرانيان است. اگر چه برخي چنين روزي را نحس مي شمرند، اما برای اثبات این نگاه هیچ روایت تاریخی و قابل استنادی وجود ندارد.
پایگاه خبری مدیریت شهری کرج - اصغر نصیری شهردار کرج - سیزدهم فروردین‌ پاياني بر روزهاي غير معمول و غير متعارف سالانه اغلب ايرانيان است. اگر چه برخي چنين روزي را نحس مي شمرند، اما برای اثبات این نگاه هیچ روایت تاریخی و قابل استنادی وجود ندارد.

سیزدهم فروردین هر سال بهانه اي است تا مردم به دشت و صحرا و باغ روند و آخرین روز تعطيلات نوروزي را  کنار سبزه، گیاه، آب روان چشمه ها و جویبارها بگذرانند. این روز كه طبیعت نام دارد با بخشندگي ذاتي ما را قانع مي كند در کنار بهره مندی از آب و هوای دلچسب بهاري جاي سبزه گره زدن، زندگي را به طبيعت مهربان و بخشنده گره بزنيم.

بي شك جشن واقعی بهار روزي است كه طبيعت مامن و پناهگاه شهروندان شود. هيچ انديشيده ايم  اگر روزی طبیعت سرسبز از میان برود و جایش را بيابان بگیرد، تصور اينكه  پدر بزرگ خانواده با آسودگی زير سايه درختي بخوابد، کودکی كنار چشمه آب روان بازي كند و بانويي از نور ملایم خورشید، لذت ببرد، به تاريخ خواهد پيوست ؟‏

تا چشم كار مي كند گروه گروه از مردم، بار و بنه بر دوش به دنبال سايباني مي گردند تا در گوشه‌ای از طبیعت چادر بزنند و یا زیرانداز پهن کنند، چای بنوشند، آتشی بيافروزند و بساط دورهمي پرنشاطي را تدارك كنند. آنچه ديده و شنيده مي شود خنده و شوخی و نشاط است؛ اما آيا طبیعت نیز در پايان چنين روز خاطره انگيزي شادمان خواهد ماند؟

خاک هر سرزمين برای مردمش مقدس است. مگر نه اينكه حاضريم براي جلوگيري از تعدي به خاك كشورمان از جان بگذريم؟ خاك اين سرزمين در سيزده به در با ديگر روزها چه فرقي دارد؟ اگر زباله‌های توليدي روز سيزده به در را به ماهيان ببخشيم، مازاد خورد و خوراك را چونان بذر در کوه‌ها بپاشیم و چهره باغ‌ها و بوستان ها را نیز با دیگر زباله‌های خود زشت و نازيبا كنيم و زايدات خطرناك را در آب پاك رودخانه شناور سازيم، آيا شرمنده شعار جان باختن براي حفظ خاك وطن نخواهيم شد؟

سخن پاياني

مي گويند يك طرفدار محيط زيست محيط استراحت و توقف خود را در طبيعت به گونه اي ترك مي كند كه گويا هيچ وقت آنجا نبوده است. سيزده به در "روز طبيعت" با جان مايه اي از محيط زيست مي تواند ما را به خود آورد تا وقتي طبيعت، يك روز خوش و خاطره انگيز براي ما خلق مي كند ما نيز سهمش را با پاكيزگي پرداخت كنيم.

روز طبيعت تمام مي شود، اما طبيعت مي ماند. مي تواند بكر، دست نخورده، چشم نواز، فرحبخش و شادي آفرين بماند و مي تواند چشم آزار،  آلوده، پلشت، شلخته و زخم خورده. اين ماييم كه مي توانيم با عملكرد خود يكي از اين دو را انتخاب كنيم.

با طبيعت مهربان باشيم مادامي كه ايمان داريم طبيعت با ما مهربان است و بدون هيچ توقعي به روي ما آغوش مي گشايد.


 


تعداد دفعات مشاهده شده : 406
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.