1397/03/30

. چهارشنبه

6/20/2018
کد مطلب : 55520
تاریخ ثبت : 1395/10/23-08:31

بررسی حقوقی جرائم رایانه ای در حقوق جزای عمومی

امروزه تحولات عظیمی در تکنولوژی بوقوع پیوسته و شاهد انقلابات بزرگ در زمینه فن آوری ارتباطات فرا ملی طی چند دهه اخیر بوده ایم .
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، امروزه تحولات عظیمی در تکنولوژی بوقوع پیوسته و شاهد انقلابات بزرگ در زمینه فن آوری ارتباطات فرا ملی طی چند دهه اخیر بوده ایم، اینترنت علی رغم تمامی امکانات و اطلاع رسانی در عزم بین المللی که برای ما به ارمغان آورده است ولی متأسفانه بعضی از افراد سودجو و فرصت طلب با فرا گرفتن مهارت و دانش لازم راههای ورود به سیستم های کامپیوتری دولتی و خصوصی و … را به دست آورده اند که موجب بروز مشکلات و خسلرات فراوانی گردیده است و با توسعه و تحول اینترنت ، در مقابل انقلاب عظیمی در ایجاد جرایم در سطح بین المللی بوجود آمده است.
 
در بیشتر کشورهای دنیا جرایم اینترنتی بعنوان یک معضل حاد و بسیار مهم تلقی می گردد و دولتها در صدد پیدا نمودن راه حل های مختلفی در جهت جلوگیری از وقوع آن می باشند. در حال حاضر جرایم اینترنتی با اشکال مختلفی صورت می پذیرد که عبارتند از : کلاهبرداری اینترنتی، جاسوسی اینترنتی، سوء استفاده از شبکه های تلفنی ، سوءاستفاده از کارتهای اعتباری ، وارد کردن ویروس به کامپیوتر های دیگر، پولشویی و …
 
در مورد جرایم کامپیوتری تعاریف مختلفی ارائه گردیده و اتفاق نظر در این تعاریف وجود ندارد، سوء استفاده از کامپیوترها شامل هر رفتار غیر قانونی، غیر اخلاقی یا غیر مجاز مربوط به پردازش خودکار و انتقال داده است در این تعریف گرچه به صراحت از جرایم کامپیوتری نام برده نشده است ولی منظور از سوء استفاده از کامپیوتر همان جرایم کامپیوتری می باشد . در تعریف دیگری آمده است: هر عمل مثبت غیر قانونی که کامپیوتر در آن ابزار با موضوع جرم باشد جرم کامپیوتری است.
 
یکی ازمسایل بسیار مهمی که امروزدر عرصه علم و فناوری دردنیا مطرح است، اینترنت می باشد. یعنی درحال حاضر اگر کسی یک رایانه قابل اتصال به اینترنت را به صورت همراه با خود نداشته باشد، لاقل درخانه اش رایانه ای برای استفاده دارد وازطریق ان به اینترنت وصل می شود . امروزه دسترسی به شبکه جهانی از طریق رایانه بسیار راحت واسان شده و این فضای جهانی در واقع شاهراهی است که معابر مثبت ومنفی زیادی دارد . با توجه به اینکه حذف اینترنت از زندگی انسان امروز محال است و مانند حذف آب، برق، گاز و تلفن امری محال است باید استفاده از این امکانات را مدیریت کنیم تا از ناحیه آن دچار آسیب نشویم.
 
با توجه به اینکه پیشرفت ها در فضای سایبر لحظه به لحظه و روز به روز بیشتر است، باید قانونی داشته باشیم جامع و در عین حال منعطف که به صورت دوره ای بتوان ان را مورد تجدید نظر قرار داد و یا قانونگذار در این قانون دست مجریان را برای تطبیق موضوعات جدید با احکام قانونی باز بگذارد زیرا نمی توان خارج از چارچوب قانون حرکت کرد. قانون باید جامع و از قدرت باز دارندگی کافی برخوردار باشد تا بتوان از سوء استفاده افراد سود جو مثل هک کردن یک سایت و دسترسی غیر مجاز به اطلاعات یک موسسه یا یک خانواده از طریق اینترنت جلوگیری کرد. همچنین برای مقابله با این اقدامات باید یک جریان شخص باابزار کار مناسب ومهمتر اینکه متولی مشخصی داشته باشد.
 
برسی قوانین کیفری ایران پیرامون جرایم رایانه ای متأسفانه در ایران موضوع تخلفات و جرایم کامپیوتری دیر تر از کشورهای دیگر نمودار گردیده و شاید علت آن ناشناخته بودن فن آوری اطلاعات در ایران بوده است. با توسعه فن آور اطلاعات و فراگیر شدن آن در بین عموم مردم، توجه مدیران کشور به وجود قوانین لازم احساس گردید. اولین مرجع رسمی کشور که لزوم توجه به حقوق رایانه ای را احساس نمود شورای عالی انفورماتیک وابسته به سازمان برنامه و بودجه کشور بوده است. اولین قانونی که پیرامون جرائم کامپیوتری در ایران تصویب شد به سال ۱۳۷۹ بر می گردد که مجلس شورای اسلامی «قانون حمایت از پدید آورندگان نرم افزارهای رایانه ای » را تصویب نمود و در سال ۱۳۸۱ نیز طرح قانون تجارت الکترونیکی تهیه که نهایتاً متن آن در سال ۱۳۸۲ به تصویب نهایی مجلس شورای اسلامی رسید .
 
سعید مصطفایی
رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر کرج

زهرا قاسمی

بررسی حقوقی جرائم رایانه ای در حقوق جزای عمومی
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.