1397/02/08

. شنبه

4/28/2018
کد مطلب : 55513
تاریخ ثبت : 1395/10/22-12:49

“نوآوری در حمل و نقل شهری-شبکه پیاده راه‌ متحرک"

بسیاری از طراحان شهری از حذف یا به حداقل رسیدن تعداد خودروهای شخصی در شهرها استقبال می‌کنند اما چه چیزی جایگزین آن‌ها خواهد بود؟
محسن راعی - پایگاه خبری مدیریت شهری کرج: بسیاری از طراحان شهری از حذف یا به حداقل رسیدن تعداد خودروهای شخصی در شهرها استقبال می‌کنند اما چه چیزی جایگزین آن‌ها خواهد بود؟  برای پاسخ به این سوال، محققان دانشگاه پلی‌تکنیک لوزان (EPFL) ایده شهرهای بدون ماشین را بررسی کردند و ژنو را به‌عنوان نمونه موردی تحقیق در نظر گرفتند. طبق نتایج آن‌ها، پیاده راه های مدل Jetson نه‌تنها می‌تواند جایگزین خودروهای شخصی در آینده شهرها باشد بلکه هرکدام از آن‌ها در هر ساعت توانایی جابجایی ۷۰۰۰ عابر را دارد که نسبت به مصرف انرژی اتوبوس‌ها هم به‌صرفه‌تر است.

اگرچه پیاده راه‌ها و پیاده‌روهای متحرک و نوآوری ‌های شبه به این، ایده‌ای دوراندیشانه به نظر می‌رسد اما در واقعیت از سال ۱۸۹۳ مورد استفاده قرار گرفته‌اند. اولین نمونه این گزینه حمل و نقل در سال ۱۸۹۳ در نمایشگاه شیکاگوی جهانی کلمبیا و به دنبال آن در نمایشگاه جهانی پاریس در سال ۱۹۰۰ مورد استفاده گردید. از آن زمان ایده آن در کارهای علمی تخیلی ایزاک آسیموف، رابرت هاینلاین و اچ جی ولز پدیدار شد. و گاهی اوقات توسط متفکران شهری به‌عنوان جایگزینی برای خودروهای متداول و سیستم حمل و نقل عمومی معرفی گردید.

مطالعات EPFL با این فرضیات آغاز شدند که در شهرهای امروزی یک گسست رادیکال وجود دارد. در مدل ریاضیاتی و مبتنی بر شهر مدرن ژنو این محققان، هیچ خودرو شخصی در این شهر وجود ندارد و کلیه وسایل نقلیه به‌جز پیاده راه‌ های متحرک، به شکل اتوبوس، مترو، تاکسی، دوچرخه، خودروهای کابلی یا خودروهای اشتراکی است. پیاده راه‌ متحرک نسبت به اتوبوس‌ انرژی کمتری مصرف می‌کنند و به خاطر برقی بودن میزان کمتری گازهای گلخانه‌ای انتشار خواهد یافت. درنتیجه این نوآوری در حمل و نقل شهری موجب بهبود کیفیت هوای مرکز شهر آینده خواهد شد.

محسن راعی

“نوآوری در حمل نقل شهری شبکه پیاده راه‌ متحرک"
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.