1397/04/04

. دوشنبه

6/25/2018
کد مطلب : 55512
تاریخ ثبت : 1395/10/23-14:27
در گفتگو با فیروزگاه عنوان شد:
چتر فرهنگ به طور مساوی روی سر شهروندان گسترده شود/فرهنگ یک پیش نیاز است نه نیاز

رئیس اسبق کمیسیون عمران شورای شهر کرج گفت: چتر فرهنگ باید به طور مساوی روی سر همه مناطق و بخش های شهر گسترده شود؛ اینکه منطقه ای محروم و منطقه ای دیگر از امکانات فرهنگی به طور شایسته تری بهره مند باشد با اصل مساوات و حقوق شهروندی دارای منافات بوده و باید اصلاح شود.
سعید فیروزگاه این مطلب را در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج بیان کرد و اذعان داشت: اگرچه موضوع اختلاف وضعیت اقتصادی و درآمدی یک منطقه با منطقه ای دیگر بسیار قابل تامل و مهم است اما بعد اول و اساسی تر زندگی شهروندان، در توسعه فرهنگی و اجتماعی خلاصه می شود و چه بسا مناطق کم برخوردارتر از حیث اقتصادی نسبت به مناطق برخوردارتر دارای فرهنگ غنی تری باشند لیکن کیفیت امکانات و تجهیزات فرهنگی موجود، پاسخگو و متناسب نیاز آنها نیست.

فیروزگاه که در دو سال نخست دوره چهارم شورای اسلامی شهر، سکانداری کمیسیون فرهنگی را به عهده داشت و با تشکیل کارگروه فرهنگی در راستای اتحاد و انسجام بخشی به برنامه ریزی های فرهنگی منطقه تلاش کرد، این مطلب را گفت و افزود: فرهنگ یک پیش نیاز است و فقدان آن یعنی هیچ طرح جدیدی روی فضایی که فاقد این پیش نیاز می باشد، قابل اجرا نیست یا اگر اجرایی شود ابتر مانده یا نامطلوب خواهد بود.

عضو کمیسیون عمران کرج خاطرنشان کرد: نمی توان این اصل را نادیده گرفت که در بدترین شرایط، فردی که تحت تعلیمات درست انسانی، دینی و اجتماعی قرار گرفته از خطای کمتری در تصمیم گیری هایش برخوردار خواهد بود و برهه های دشوار را ساده تر از دیگران پشت سر می گذارد.

وی تاکید کرد: این نشان می دهد اگر کار در حوزه فرهنگی به طور شایسته انجام نگیرد نتیجه مطلوبی دریافت نخواهد شد و برعکس اگر بتوانیم فرهنگ همشهریان و هموطنان مان را تقویت کرده و ارتقاء دهیم جنس مطالبات آنها تغییر کرده و با افزایش شناخت آنان از حقوق خویش، خدمات دهی برای دستگاه ها و تصمیم گیری برای مسئولان آسان تر خواهد شد.

این مسئول اظهار داشت: با این وصف، تفاوت در ارائه امکانات و توزیع نابرابر دارایی های فرهنگی در شهر قابل پذیرش نیست و همه بخش ها و دستگاه ها باید در ارتقای این توان بکوشند.

وی با اشاره به اینکه، عملا بخش های بسیار زیاد و متعددی کار فرهنگی می کنند، تصریح کرد: ضروری است این بخش ها وسعت اقدامات و خدمات رسانی های خود را گسترش داده و شعاع فعالیت شان را افزایش دهند و خود را به آنچه رایج و مرسوم است، محدود نکنند.

فیروزگاه، هیئات را مثال مطلوبی برای این امر ارزیابی کرد و ادامه داد: هیئات نباید تنها یک یا دو شب در هفته یا ماه درب ها را به روی مردم بگشایند؛ بلکه این فضاها که به نور ائمه اطهار(ع) نیز منور شده اند باید بتوانند به توسعه فرهنگی از هر حیث کمک کنند. همچنین مساجد و حسینیه ها از این امر مستثنی نیستند.

عضو کمیسیون فرهنگی شهر کرج یادآور شد: ایفای نقش هر یک از اینها به عنوان یک اهرم توسعه فرهنگی که در همه جای شهر پراکنده هستند، می تواند گام بلندی برای ارتقای توان فرهنگی شهروندان بردارد و این اماکن فرصت خوبی را برای برنامه ریزی در اختیار مسئولان قرار می دهد که متاسفانه اغلب مغفول مانده و به برگزاری مراسم خاص محدود شده است.

این مسئول بیان داشت: در کنار همه اینها، مسئولان و تصمیم گیران عرصه فرهنگی موظفند نسبت به توسعه سرانه های فرهنگی در همه نقاط شهر به طور مساوی و متناسب با نیاز منطقه اقدام کنند.

عادله سادات ارشادی

سعید فیروزگاه فرهنگ شورای شهر کرج هیئت
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.