1397/03/30

. چهارشنبه

6/20/2018
کد مطلب : 55411
تاریخ ثبت : 1395/10/18-10:11

5 نشانه افسردگی در مردان را بشناسید

سالانه مردان بسیاری در سراسر جهان افسردگی را تجربه می کنند و آمارهای غیررسمی در ایران نشان می دهد که در سالهای اخیر ۱۰.۳ درصد مردان در ایران از اختلالات افسردگی رنج میبرند. همچنین هر سال بیش از ۵ میلیون مرد در ایالات متحده افسرده می شوند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا 5 نشانه افسردگی در مردان را بیان کنیم.
پایگاه خبری مدیریت شهری کرج - مجله شهروندی: سالانه مردان بسیاری در سراسر جهان افسردگی را تجربه می کنند و آمارهای غیررسمی در ایران نشان می دهد که در سالهای اخیر ۱۰.۳ درصد مردان در ایران از اختلالات افسردگی رنج میبرند. همچنین هر سال بیش از ۵ میلیون مرد در ایالات متحده افسرده می شوند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا 5 نشانه افسردگی در مردان را بیان کنیم.

افسردگی بالینی-در زنان و مردان- می‌تواند باعث ناراحتی و بی‌علاقگی فرد به انجام فعالیت‌های لذت بخش شود. اما گاهی افسردگی می‌تواند در آدم‌های مختلف به طرق متفاوتی خودش را نشان بدهد.

دکتر ایان ای. کوک، استاد روانپزشکی دانشگاه کالیفرنیا-در لس‌آنجلس- می‌گوید “هرچند علائمی که برای تشخیص افسردگی از آنها استفاده می‌شود فارغ از جنسیت یکسان است، اما اغلب شکایت اصلی در بین زنان و مردان می‌تواند متفاوت باشد.

۱. خستگی

افرادی که افسرده هستند متحمل یک سری از تغییرات فیزیکی و عاطفی می‌شوند.
آنها ممکن است خستگی، و همین طور کندی روانحرکتی، یا کاهش در حرکات جسمی، تکلم، و فرآیندهای فکری را تجربه کنند.
طبق گفته‌ی دکتر جاش کلاپو، روانشناس بالینی دانشگاه آلاباما در دانشکده‌ی بهداشت بیرمنگام، مردان بیشتر از زنان احتمال دارد خستگی یا دیگر علائم جسمی افسردگی را به عنوان مشکل اصلی‌شان گزارش دهند.

۲. بسیار زیاد یا بسیار کم خوابیدن

مشکلات مربوط به خواب –مانند بی‌خوابی، بیدار شدن در صبح زود، یا خواب مفرط- نشانه افسردگی در مردان است.
دکتر کوک می‌گوید”[بعضی‌ها] ۱۲ ساعت در روز می‌خوابند و باز هم احساس خستگی می‌کنند یا هر دو ساعت یکبار غلت می‌زنند و از خواب بیدار می‌شوند.”
متخصصان می‌گویند، مثل خستگی، مشکلات خواب نیز یکی از علائم اصلی هستند که مردان افسرده ممکن است درباره‌ی آن با پزشک‌شان صحبت کنند.

۳. معده درد یا کمر درد

مشکلات سلامت مثل یبوست و اسهال، و همچنین سردرد و درد پشت، در آدم‌هایی که افسرده هستند رایج است.
اما طبق گروه‌های کانونی که توسط موسسه‌ی ملی بهداشت روان مدیریت می‌شوند مردان اغلب نمی‌دانند که درد مزمن و اختلالات گوارشی شانه به شانه‌ی افسردگی حرکت می‌کنند.

دکتر نورمان سوسمان، استاد روانپزشکی مرکز پزشکی لانگون NYU، می‌گوید کسانی که افسردگی دارند واقعا از نظر جسمانی احساس بدی دارند.
دکتر سوسمان می‌گوید، “این یک اختلال پزشکی است.”

۴. کج خلقی
 
مردانی که افسردگی دارند، به جای آن که گرفته و غمگین به نظر برسند، اغلب از خودشان نشانه‌های کج خلقی بروز می‌دهند.
دکتر کوک می‌گوید “اگر آنها بخواهند درباره‌ی یک مولفه‌ی عاطفی صحبت کنند، آن مولفه ممکن است ناراحتی یا کج خلقی باشد.”
کلاپو می‌گوید، افکار منفی نیز جنبه‌ی رایجی از افسردگی هستند. او می‌گوید، “مردان احساس کج خلقی از خود نشان خواهند داد چون مدام افکار منفی در سر دارند.”

۵. مشکل تمرکز

کندی روانحرکتی می‌تواند توانایی یک مرد را برای پردازش اطلاعات کند بکند، و از این طریق تمرکز روی کار یا دیگر امور را مختل کند.
کلاپو می‌گوید، “افسردگی تقریبا به شخص هجوم می‌آورد و او را از افکار منفی پر می‌کند. حرکات شما کند می‌شود و پیوسته به چیزهای منفی در جهان خود فکر می‌کنید. در نتیجه افسردگی تمرکز کردن روی هر چیزی را دشوار می‌کند.”

دکتر سوسمان می‌گوید، “من افسردگی را به عنوان نوعی ناتوانی مغزی برگشت پذیر توصیف می‌کنم. وقتی افسرده هستید انگار CPU شما خوب کار نمی‌کند.”

محسن راعی

افسردگی زندگی سالم بیماری های ذهنی و روانی عدم قطعیت ناتوانی در تصمیم گیری
bazdeh.org
.چاپ مطلب
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.