1397/03/06

. يكشنبه

5/27/2018
کد مطلب : 55336
تاریخ ثبت : 1395/10/14-13:46

بهره گیری از فضاهای سبز راه حلی به منظور ساخت آینده بهتر شهری

برخی از شهرها چگونه می‌توانند شهروندان بسیاری را در فضایی کوچک جای دهند اما در عین حال کیفیت زندگی را نیز بالا نگه دارند؟ شهرها علاوه بر مشکلاتی از قبیل حمل‌و‌نقل، قیمت مسکن و تاسیس بیمارستان، همیشه درگیر فضای خالی بوده‌اند.
پایگاه خبری مدیریت شهری کرج - مجله شهروندی: برخی از شهرها چگونه می‌توانند شهروندان بسیاری را در فضایی کوچک جای دهند اما در عین حال کیفیت زندگی را نیز بالا نگه دارند؟ شهرها علاوه بر مشکلاتی از قبیل حمل‌و‌نقل، قیمت مسکن و تاسیس بیمارستان، همیشه درگیر فضای خالی بوده‌اند.

یک قرن پیش، تنها یک نفر از هر ده نفر در شهرها می‌زیستند اما با مهاجرت های فراوان به شهرها، مدیران شهری با این چالش مواجه شدند که چگونه جمعیت شهری به خدمات و آموزش دسترسی داشته باشند؟ در ضمن مسوولین باید حواسشان هم به کاهش تولید گاز کربن و هزینه کمتر نیز باشد.

یک راه حل آن است که تراکم را بیشتر کرده و عده زیادتری را در مرکز شهر جای دهیم. این اقدام بسیار بهتر از حاشیه نشینی است چرا که اگر مساحت شهر بیشتر شود باید به همان میزان هزینه حمل و نقل و خدمات نیز افزایش یابد. با افزایش اندازه یک شهر، میزان مالیات بر اساس متر مربع نیز کاهش می‌یابد.

از سویی دیگر، اگر شهر متراکم‌تر شوند، دسترسی شهروندان به خدمات نیز بیشتر خواهد شد. به همین علت شهرهایی از قبیل تورنتو و کیگالی به دنبال تصویب قوانینی هستند که بر اساس آنها تنها شهرها به صورت عمودی رشد کنند و نه در حالت افقی.

اما شهری مانند مدلین (کلمبیا) که جمعیتش بین سالهای 1951 تا 1973 سه برابر شد و تاکنون نیز این مقدار به دوبرابر قبل رسیده به راه حلی مناسب دست یافته است. مدیران این شهر به منظور کاهش حاشیه نشینی، فضای اطراف آن را به تبدیل به باغ و فضای سبز نموده است. شهر مدلین با استخدام پنج هزار نفر به مدت پانزده سال، باغی به مساحت 46 مایل در اطراف خود ساخته است.

یکی از ایده های دیگر تاسیس پارکهای عمودی است. این پارکها دارای 27 طبقه  هستند و حدود نهصد درخت را در خود جای می‌دهند. از جمله مزایای این پارکها فیلتر آلودگی هوا و کاهش گرمای شهری است. این پارکها همچنین می‌توانند به عنوان بادشکن نیز عمل کنند.

شهر پاریس نیز پارکی با هزار درخت تاسیس نموده که مانند پل بر روی آزاد راه قرار گرفته است. این شهر سعی دارد تا از فضای مرده خود نهایت استفاده را ببرد.

از طرفی نیز افزایش مساحت بسیار هزینه بر است. یکی از روشهای سنتی ساخت آپارتمان به جای خانه ‌های ویلایی است.خانه های شهر لندن دارای تراسهای بزرگ هستند که فضای زیادی را گرفته اند. در دهه 1960، حدود پانصد هزار تراس را از آپارتمان‌های شهر لندن زدودند تا فضای بیشتری ایجاد شود. در همین راستا، کشور عربستان سعودی نیز تلاش داشته تا از فضای شهری بیشترین استفاده را بکند. به همین دلیل، طبق قانون جدید، از فضاهای شهری بلااستفاده مالیات اخذ می‌شود.

محسن راعی

آلودگی شهر فضای سبز مدیریت شهری
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.