1397/02/04

. سه شنبه

4/24/2018
کد مطلب : 55272
تاریخ ثبت : 1395/10/14-11:36
ایلیات:
اقتصاد مقاومتی گامی اساسی برای مقابله همگانی با رکود اقتصادی حاکم بر کشور است

معاون مالی اقتصادی شهرداری کرج با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی، گامی اساسی در راستای مقابله همگانی با عزمی ملی در برابر تحریم ­ها می باشد گفت: شهرداری ها با مشارکت شهروندان یکی از ارگان های موثر در اداره امور شهری می باشند که نقش چشم گیری در اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی دارند.
فرج الله ایلیات در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج عنوان کرد: یکی از ملزومات دستیابی به توسعه پایدار شهری، دسترسی کافی به منابع مالی و همچنین مدیریت بهینه آن است؛ زیرا با توسعه شهرها، توجه و توسعه بیشتر خدمات شهری مانند عمران، فضای سبز، حمل و نقل، دفع زباله، معابر و آسفالت، شهرسازی و... ضروری می­ باشد.

معاون مالی اقتصادی شهرداری کرج اظهار داشت: مدیران شهری بر اساس میزان درآمدهای قابل تشخیص، تمهیداتی را در راستای انجام طرح های عمرانی، خدماتی، آموزشی و... در سطح شهر اتخاذ می کنند و هرچه میزان این درآمدها بیشتر باشد، توان ارائه خدمات بیشتری نیز در شهر وجود دارد؛ اما نکته مهمی که در مورد درآمدهای اقتصادی شهر نباید مورد غفلت قرار­ بگیرد پایداری این درآمدهاست و هرچه درآمدهای اقتصادی شهر پایدارتر باشد، برنامه­ ریزی و آینده ­نگری برای شهر با ثبات و کم­ هزینه تر خواهد بود.

ایلیات ادامه داد: شناسایی و حرکت به سمت منابع پایدار یکی از دغدغه­ های اصلی مدیران شهری است و با توجه به طرح سیاست خودکفایی شهرداری­ ها در قالب نظام کلان اقتصادی در سال ۱۳۶۲، ناپایداری نظام درآمدی شهرداری صورت گرفت و این دستگاه به منابع درآمدی ناپایدار مانند درآمدهای ناشی از ساخت­ وساز (شامل عوارض بر ساختمان­ ها و اراضی، پروانه های ساختمانی، تراکم و تفکیک زمین و... ) شدند؛ از آنجا که مهمترین منبع درآمدی شهرداری را درآمدهای ناشی از ساخت و ساز تشکیل می دهد، در صورت بروز بحران در بخش ساخت و­ ساز، شهرداری با بحران­ های مالی مواجهه می شوند و بی ­تردید تکیه بر این­گونه درآمدهای ناپایدار خاستگاه بحران مالی برای شهرداری خواهد بود.

این مسئول یادآور شد: بررسی اندیشه­ های رهبر انقلاب­ اسلامی در حوزه سیستم صحیح اقتصادی، اصلی ترین راه موجود برای پرهیز از خطر بالقوه در سیاستگذاری اقتصادی است که بر اقتصاد مقاومتی تاکید دارند و در شرایط کنونی تحریم ها سیاست مذکور برای کنترل و بی اثر کردن رکود اقتصادی حاکم بر کشور و تبدیل چنین فشارهایی به فرصت، بهترین راه حل برای همه دستگاهها می باشد که مدیریت شهری کرج نیز به این مهم توجه ویژه دارد.

وی در پایان گفت: برای رسیدن به این هدف، باور و مشارکت همگانی و اعمال مدیریت های عقلایی و مدبرانه، پیش شرط و الزام است و شهروندان و شهرداری ها به عنوان یکی از ارگان های موثر در اداره امور شهری، نقش چشم گیری در اجرایی شدن این اصول دارند؛ در واقع توجه به مشارکت مردمی و کارآفرینی، فرهنگ سازمانی، ارتقای بهره وری، دیپلماسی شهری و جذب سرمایه ­های خارجی از جمله موارد تحقق اقتصاد مقاومتی است که شهرداری­ ها می توانند با توجه به آن­ها در افزایش درآمد و ثروت آفرینی پایدار اقدام کنند. 

بنفشه سادات آقایی

ایلیات شهرداری کرج اقتصاد مقاومتی مقابله با رکود اقتصادی
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.