1397/03/30

. چهارشنبه

6/20/2018
کد مطلب : 55159
تاریخ ثبت : 1395/10/07-08:18

فرآیند حاشيه نشيني و روند آن در جهان

بر اساس مطالعات سازمان ملل، حاشیه نشینی و آلونک نشینی چالش اصلی هزاره سوم خواهد بود. به آماری که این نهاد عرضه کرده است توجه کنید.
محسن راعی - پایگاه خبری مدیریت شهری کرج: بر اساس مطالعات سازمان ملل، حاشیه نشینی و آلونک نشینی چالش اصلی هزاره سوم خواهد بود. به آماری که این نهاد عرضه کرده است توجه کنید:
در سال ٢٠٠١ از ٩٢٠ میلیون جمعیت حاشیه نشین شهری جهان ٤٥ میلیون آن یعنی ٦٪‏ در کشورهای توسعه یافته قرار دارند و ٨٦٠ میلیون دیگر یعنی ٩٤٪‏ جمعیت شهری در آلونک های کشورهای درحال توسعه زندگی می کنند. همین درصد برای کشورهای غرب آسیا که شامل ایران نیز می شود ٣٥٪‏ جمعیت شهری ذکر شده است.

در چند سال آینده یعنی سال ٢٠٢٠ رقم کل حاشیه نشینان شهری جهان تقریبا به ١ میلیارد و ٥٠٠ میلیون نفر افزایش خواهد یافت. میزان افزایش کشورهای صنعتی ثروتمند در این مدت حدود ٥٠میلیون نفر و حجم جمعیت آلونک نشین جهان در کشورهای درحال توسعه به رقم ١ میلیارد و ٣٥٠ میلیون نفر خواهد رسید که از این مقدار، حدود ٧٥٠ میلیون نفر از آنِ کشورهای غرب آسیاست.

طبق آمار موجود،بطور کلی  در دنیا از هر۶ نفر ۱ نفر در سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کند و در صورتی که این روند ادامه پیدا کند و دولت‌ها برنامه‌ای برای این موضوع نداشته باشند تا سال ۲۰۳۰، حدود ۲ میلیارد نفر از جمعیت شهرنشین دنیا در این گونه سکونتگاه‌ها زندگی  خواهند کرد.

این پدیده در ایران از دوره انقلاب مشروطه شروع می شود در سال ١٣٢٠ نخستین مرحله اوج گیری خود و در سال ١٣٣٢ مرحله بعدی اوج گیری خود را تجربه می کند.اسکان غیر رسمی از٥٪‏ جمعیت مجموعه شهری در سال ١٣٥٥به ١١٪‏  در سال ١٣٦٥ و ١٩٪‏ در سال ١٣٧٥افزایش یافت. شهردار تهران نیز پیشتر اعلام کرد بالغ بر ٣٥٪‏ جمعیت تهران حاشیه‌نشین هستند.وزير مسكّن ، دكتر آخوندي برآورد ١٧ميليون نفري از حاشيه نشيني در ايران را ارايه دادند.

آسیب دیگر این پدیده را در فقر فرهنگی و فقر روانی که در افراد حاشیه نشین بروز می کند دانسته و تصریح می کند: به دلیل آنکه این افراد شغل و درآمد کافی ندارند و معمولا سطح سواد پایینی دارند دچار فقر فرهنگی و فقر روانی می شوند. فقر روانی از این جهت که این افراد نمی توانند خود را با محیط اطراف انطباق دهند، احساس شهروند بودن ندارند و خود را بیگانه از شهر احساس می کنند.

روند فزاينده شهرنشيني و مرگ تدريجي زندگي روستايي

يكي از كلان روندهاي راهبردي در آينده شتاب شهرنشيني است برآوردها حاكي از آن دارد كه تا سال ٢٠٢٥ بالغ بر ٨٠٪‏ جمعيت كشورهاي توسعه يافته و ٧٠٪‏ جمعيت كشورهاي درحال توسعه در شهرها زندگي خواهند كرد و اين امكان وجود دارد كه با شدت يافتن روند تغييرات اقليم و إيجاد تنش آبي ، روند شهرنشيني سرعت بيشتري هم بگيرد. يكي از پيامدهاي شهرنشيني و كلان شهر شدن جايگزيني تعصبات شهرگرايي به جاي ملي گرايي است. 

محسن راعی

شهرنشینی بی خانمانی معظلات شهری مدیریت شهری، حاشیه نشینی
منبع: برگرفته از کانال یادداشتهای دکتر احمدی
.چاپ مطلب
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.