1397/02/03

. دوشنبه

4/23/2018
کد مطلب : 55157
تاریخ ثبت : 1395/10/08-08:26

نقش مهم ساختمان‌ها در ایجاد شهرهای هوشمند

با مهاجرت افراد زیادی به شهرها، چالشهای اقتصادی و محیط زیستی ایجاد شده است. این چالشها عبارتند از کمبود منابع، بازسازی اقتصادی، جمعیت رو به پیری و پتیبانی مالی دولت‌ها. شهرها در راستای مدیریت این چالشها، به دنبال استفاده از اطلاعات نوین و فن‌آوری‌های اطلاعاتی هستند تا شهرهای هوشمند ایجاد نمایند تا سطح کیفی خدمات شهری را بهبود بخشند و هزینه ها را نیز کاهش دهند.
محسن راعی - پایگاه خبری مدیریت شهری کرج: با مهاجرت افراد زیادی به شهرها، چالشهای اقتصادی و محیط زیستی ایجاد شده است. این چالشها عبارتند از کمبود منابع، بازسازی اقتصادی، جمعیت رو به پیری و پتیبانی مالی دولت‌ها. شهرها در راستای مدیریت این چالشها، به دنبال استفاده از اطلاعات نوین و فن‌آوری‌های اطلاعاتی هستند تا شهرهای هوشمند ایجاد نمایند تا سطح کیفی خدمات شهری را بهبود بخشند و هزینه ها را نیز کاهش دهند.

شهرهای هوشمند دارای این توانمندی هستند تا بسیاری از موانع را برطرف سازند. به عنوان مثال،ایالات متحده، خانه پنج میلیون ساختمان بزرگ تجاری است که شامل انبار، دفاتر و مدارس می‌شود. ساختمان ها مسؤول دو سوم مصرف انرژی جهان هستند و وزارت انرژی ایالات متحده نیز تخمین زده است که حدود سی درصد انرژی تولیدی تلف می‌شود. بنابراین پرداختن به بهینه سازی ساختمان ها در عصری که انرژی بسیار گران تامین می‌شود حائز اهمیت می‌باشد.
امروزه، اینترنت اشیاء سبب شده است تا مدارس، کسب‌و‌کارها و دیگر موسسات بتوانند از طریق تحلیل داده‌ها، تصمیمات مناسب‌تری بگیرند. با اتصال هوشمند تجهیزات مختلف، کنترل و تحلیل خودکار سازوکارها، مدیران و صاحبان سازه‌ها می‌توانند میزان هدر رفتن انرژی ساختمان ها و هزینه‌های اضافی را کاهش دهند.

برای مثال، سیستم کنترل روشنایی، ترموستات، حسگر و اعلان‌ ها، اگر به اینترنت اشیاء متصل باشند می‌توانند براساس الگوی مصرف واقعی فعالیت کنند. این سیستم بهینه می‌تواند سبب کاهش مصرف انرژی شود ،کیفیت هوا را بهبود بخشد و در کل میزان کارآمدی را نیز افزایش دهد.
علاوه بر کنترل انرژی،ساختمان‌های هوشمند تجربه کاربری را نیز بهبود بخشیده‌اند. در روزهای آفتابی، پنجره‌های ساختمان هوشمند به صورت خودکار شیشه‌ها را مات‌تر می‌کنند تا نور کم تری وارد ساختمان بشود. حس‌گرها نیز با تشخیص خالی بودن منزل، دستگاه‌های گرمایشی خانه را خاموش می‌کنند. ساختمان‌هایی که از این فن‌آوری استفاده می‌کنند کیفیت زندگی ساکنین و یا کارمندان آن ساختمان را بیشتر خواهند کرد. در ضمن ثابت شده است که ساختمان های هوشمند راندمان کاری افراد را نیز بهبود می‌بخشد.

ساختمان‌های هوشمند: بنیادهای شهرهای هوشمند

سادگی استفاده از اینترنت اشیاء سبب شده است تا نیازی به مشاورین گران نباشد. هدف از طرح شهرهای به هم متصل (Connected Cities) کاهش هزینه ها و رفع موانع شهری بوده است تا شهرها بتوانند میزان کارامدی و پایداری خود را افزایش دهند. عمده تمرکز شهرها به منظور ارتقاء کیفی بر سه عامل است:

1.      عملیات: متمرکز کردن داده های عملکردی و بینش تحلیلی به منظور کاهش مصرف حداقل هفده درصدی انرژی بازخورد

2.      رفتارسنجی: آموزش عادات خوب به ساکنین ساختمان ها و بهره وری از بازخوردها

3.      سرمایه‌های فیزیکی: تعویض سیستم های غیرکاربردی با آنهایی که انرژی کم تری مصرف می کنند.

عمده تمرکز رویکردهای حال حاضر بر هزینه‌های سرمایه‌ای است اما راه حل بهتر آن است که به جای خرید تجهیزات نو، آنچه در حال حاضر وجود دارد مورد ارزیابی قرار گیرد و بهره وری آن بهتر شود. برخی از مدیران شهری معنقدند که سرمایه گذاری بر شهرهای هوشمند بسیار هزینه بر است اما تحقیقات نشان می‌دهند که این هزینه ها از طریق کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره وری بهتر خواهد شد. 

قدم اول آن است که شهرها به دنبال جمع آوری داده ها باشند تا بتوانند میزان مصرف انرژی را به طور دقیق پایش کنند. به عنوان مثال با رصد دقیق میزان اتلاف انرژی در مدارس می‌توان هزینه اضافی را صرف هوشمند سازی آن نمود. 

محسن راعی

نقش مهم ساختمان‌ها ایجاد شهرهای هوشمند
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.