1397/03/30

. چهارشنبه

6/20/2018
کد مطلب : 55148
تاریخ ثبت : 1395/10/06-11:28
در برنامه ریزی های شهری؛
رویکرد تاب آوری شهر میزان خسارات ناشی از حوادث را به حداقل می رساند

معاون مالی اقتصادی شهرداری کرج با بیان اینکه مدیریت شهری، پتاسیل های کارآمدی برای ایجاد قابليت ها و فرصت هاي ويژه به منظور انجام امور در زمان مديريت بحران دارد، گفت: برنامه ریزی های شهرداری این کلانشهر در مواجهه با حوادث طبیعی و غیر طبیعی مبتنی بر رویکرد تاب آوری شهری است که مشارکت شهروندان با شوراها و شهرداری در تحقق این مهم بسیار اثرگذار می باشد .
فرج اله ایلیات در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج این مطلب را عنوان کرد و گفت: وقوع حوادث طبيعي و بلایا امري اجتناب ناپذير تلقي می شود که توسعه و پيچيدگي ابعاد زندگي اجتماعي در شهرها، گسترش روزافزون شهرنشيني، تراكم بالاي ساختماني و جمعيت، عدم رعايت نكات ايمني در ساخت و سازهاي شهري ابعاد اين حوادث را وسعتي دوچندان می بخشد.

معاون مالی اقتصادی شهرداری کرج اظهار داشت: مدیریت شهری بر این امر واقف است که برنامه ريزي های شهري به عنوان يك فرآيند عقلاني، منظم، آينده نگر و معطوف به تحقق اهداف مشخص در مديريت بحران شهري نقش مهمی دارد؛ بر این اساس تمهیدات خود را در چارچوب مفاهيمي از جمله ايمني سكونتگاه ها، ايجاد سهولت و سرعت در اقدامات مربوط به مديريت بحران، پيش بيني شرايط بحرانی احتمالي در شهرها، پيشگيري از بروز بحران و كاهش آسيب پذيري از حوادث و استفاده چند وجهي از فضاهاي شهري اتخاذ می کند.

ایلیات ادامه داد: در واقع با اتكا به ظرفيت هاي محيطي و قابليت هاي پيش بيني شده مي توان فضايي ايمن و قابل اعتماد را براي مواقع بحراني تعيين نمود. ایجاد فضاهاي بحران زدا در شهر و برنامه ریزی برای کاهش عناصر و فضاهای بحران زا مصداقی جهت تاب آور کردن شهرها در برابر حوادث است که حوزه های ذیربط شهرداری کرج در این زمینه اقدامات مطلوبی را به انجام رسانده اند.

این مسئول یادآور شد: به منظور پيشگيري و كاهش خطر‌ پذيري ناشي از حوادث در شهرها و افزايش ضريب ايمني ساخت‌ و سازها توجه به موضوعاتی نظیر مكان‌يابي و مناسب‌سازي كاربري‌ها در مراكز جمعيتي شهري، بهبود مديريت و نظارت بر ساخت‌ و ساز، تدوين و اصلاح طرح‌هاي توسعه و عمران شهري متناسب با پهنه‌بندي خطر نسبي بلایا و زلزله در مناطق مختلف، ايمن‌سازي و بهسازي ساختمان‌ دستگاههای مهم، شريان‌هاي حياتي و تأسيسات زير‌بنايي و باز‌سازي و بهسازي بافت‌هاي فرسوده امری اجتناب ناپذیر است که مدیریت شهری کرج از آن غافل نیست.

وی در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: کاهش خسارت‌های ناشی از بروز بلایای طبیعی نیازمند اتحاد و همدلی هرچه بیشتر ارگان‌های شهری و استانی است و شهروندان نیز می بایست با همراهی با شهرداری و مسئولان امر اقدامات اساسی را برای پیشگیری، مدیریت، کنترل و کاهش خسارت‌های ناشی از این حوادث انجام دهند.

 

بنفشه سادات آقایی

تاب آوری شهری ایلیات شهرداری کرج
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.