1397/03/06

. يكشنبه

5/27/2018
کد مطلب : 55050
تاریخ ثبت : 1395/10/01-11:34
باغستانی:
شهروندان مطالبه گر سبب پيشرفت بيش از پيش جامعه شهری می شوند

رئيس كميسيون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر کرج با بیان اینکه شهروندان مطالبه گر باعث پيشرفت بيش از پيش جامعه شهری می شوند، اظهار داشت: توجه به توسعه فرهنگ بلند مدت در حوزه های مختلف به ویژه حقوق فرهنگ شهروندی از اولويت های كميسيون فرهنگی شورای شهر است.
محمد صادق باغستانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج به خلاصه‌ای از اهداف، ماموریت ها و وظایف کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورا اشاره و در خصوص فرهنگ شهروندی اظهار كرد: فرهنگ شهروندی هویتی تحصیل شده در یک روز، یک ماه و بلکه یک سال نیست بلکه فرهنگ شهروندی در یک دوره زمانی و در تعاملات اجتماعی ساکنین شهر ایجاد می شود .
 
وی تصريح بیان کرد: در حوزه حقوق و تکالیف شهروندی ابتدا این سوال مطرح می شود که حقوق شهروندی چیست و چه کسانی می توانند این حقوق را داشته باشند و در کجا میتوان آن را جستجو کرد... همانطور که می دانیم حقوق و تکالیف در برابر هم قرار می گیرند و هر کسی در قبال حقی که به او تعلق می گیرد موظف است و وظیفه ای را باید انجام دهد و تکلیفی بر عهده ی او می باشد .
 
 باغستاني با بيان اينكه باید دانست یک شهروند در قبال حقوق شهروندی که به او تعلق می گیرد چه تکالیفی دارد، افزود: امروزه برای رعایت حقوق شهروندی نیاز به همکاری هر چه بیشتر  شهروندان و  با مديريت شهری است.
 
رئيس كميسيون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر كرج يادآور شد: هر فرد باید بکوشد تا از شهروند منفعل به شهروند فعال ارتقا یابد تا هم خود از حقوق شهروندی خود بیشتر مطلع شود و هم جامعه  را از حالت منفعل به حات پویا تغییر دهد.
 
عضو شورای اسلامی شهر كرج بيان كرد: مطمئنا تمامی طرح هایی که به منظور رفاه مردم محله در كميسيون فرهنگی و مديريت شهری كرج در حال اجرا می باشند با مشارکت خود مردم سرعت و پیشرفت چشمگیری داشته و موفق تر می باشد.
 
باغستانی خاطرنشان كرد: وجود فضاهایی در مناطق شهر به منظور فعالیت های فرهنگی هنری و ورزشی را می توان از حقوق دیگر شهروندان در محله دانست.

لزوم ایجاد زمینه رشد استعداد و خلاقیت
 
وی ادامه داد: اوقات فراغت همچنین فعالیت های ضمن تحصیل و ضمن کار زمینه ساز رشد و شکوفایی در نوجوانان و جوانان و همچنین پویایی در سایر افراد محله است، مساجد و کتابخانه و باشگاه های ورزشی در رسیدن به هدف شهروند پویا و سالم لازم هستند.
 
باغستانی افزود: شهروندان و مردم محله نیازمند فضاهایی هستند تا بتوانند نیاز های معنوی خود را که آموزه های دینی و پرورشی است در آن محل تقویت کرده و استعداد های خود را شناخته و در رشد و شکوفایی آن تلاش نمایند.
 
وی عنوان كرد: سیما و منظر شهری از ديگر دغدغه های شهروندی است که بصورت جدی پیگیر این موضوع و ساماندهی آن هستیم ضمن اینكه پیگیر طرح جامع زیباسازی شهری نيز می باشيم.
 
باغستانی فعالیت های فرهنگی را در راستای شرح وظایف شورای شهر خواند و گفت: موضوع فرهنگ و مباحث فرهنگی در سطح شهر یکی از موضوع هایی است که در جای جای قانون برای شورا و شهرداری تعریف شده است، تا جایی که در شهرداری ها معاونت فرهنگی و اجتماعی عهده دار امور فرهنگی بوده و در ماده ی ۷۱ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران به کرات موضوع فرهنگ و مقوله های فرهنگی را از وظایف اصلی شورای شهر برشمرده است.
 

زهرا قاسمی

شهروندان مطالبه گر سبب پيشرفت جامعه شهری
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.