1397/03/06

. يكشنبه

5/27/2018
کد مطلب : 54229
تاریخ ثبت : 1395/08/18-13:06
قاسمپور:
تحقق اقتصاد مقاومتی، زمینه ساز هزینه کرد درست و توسعه شهری است

عضو شورای اسلامی شهر کرج بیان داشت: در شرايط كنونی كه كشور در برخی بخش‌ها با مشكلات و مسائل اقتصادی فراوانی روبه ‌رو است گام برداشتن به سوی اقتصاد مقاومتی در حوزه شهری می‌تواند بستر مناسبی باشد برای هزينه‌ كرد صحيح و كاهش هزينه‌های شهری، چراكه با مديريت هزينه‌ها از سوی مديريت شهری و هزينه كردن در بخش ضروری می‌توان جهت توسعه شهری گام برداشت.
غفور قاسم پور در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج اظهار داشت: شهرها بستر اصلی برای اجرا و عملياتی كردن اقتصاد مقاومتی به حساب می‌آيند كه اين امر نيازمند پيش‌نيازهای دقيقی است كه ‌بايد اعضای شوراي شهر و شهرداری بر آنها اهتمام ويژه‌ای داشته باشند، بنابراين براي دستيابی به اهداف پيش‌ رو بايد علاوه بر مديريت هزينه ‌ها در شهرها به سمت منابع درآمدهای پايدار گام برداشت.
 
وی همچنین در رابطه با بحث آموزش در جهت توانمند سازی و کسب مهارت تصریح کرد: آموزش و توانمندی سازی شهروندان برای ارتقای دانش، تقويت مهارت ها، کسب عادت های صحيح زندگی اجتماعی و به روز رفتارهای مطلوب شهروندی به ويژه در راه بهره گيری مناسبات از امکانات شهری از جمله ضرورت های مديريت شهری در توسعه فرهنگ شهرنشينی قلمداد می شود.
 
وی افزود: مديريت شهری ابزاری است که به وسيله آن می توان توسعه پايدار فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را به وجود آورد، در چنين فرايندی مديريت شهری به خصوص شهرداری ها، می توانند به عنوان کارگزاران محلی به بهبود مناسبات اجتماعی شهروندان کمک کنند، بنابراين مديريت شهری بايد برای آگاه سازی عمومی و ايجاد و ارتقای فرهنگ شهرنشينی، گسترش شهروند مداری و آموزش شهروندان در زمينه های مختلف، کارکرد و فعاليت فرهنگی داشته باشد.
 
رشد و توسعه فرهنگی هر جامعه، مدیون مدیریت مدبرانه است
قاسم پور در ادامه  افزود: کالبد شکافی ضرورت مداخله و تاثيرگذاری مديريت شهری در امور فرهنگی و اجتماعی و چگونگی اجرايی شدن آن، يکی از مسائل مهمی است که بايد مورد تحليل و بررسی قرار گيرد، شهروندان ساکن شهر از مديريت شهری و شهرداری ها فقط رسيدگی به وضعيت عمرانی، کالبدی و اقتصادی و خدماتی شهر را انتظار ندارند، بلکه فراهم کردن زمينه حمايت اجتماعی، روابط شهروندی، ساماندهی امور اجتماعی و فرهنگی، فراهم کردن امنيت اجتماعی و روانی و نظاير اين ها را می طلبند.
 
وی عنوان کرد: رشد و توسعه فرهنگی هر جامعه، مدیون مدیریت مدبرانه و مقتدرانه ‌ای است که بتواند با اعمال مدیریت فرهنگی، جامعه را از مرحله‌ای محدود و نامناسب، که فضای تنفس فرهنگی را تنگ کرده عبور دهد و افراد آن جامعه را به بالندگی و توسعه برساند، اگر چنین مدیریتی در جامعه وجود نداشته باشد یا مردم با مدیران ضعیف، کم‌هوش نا آگاه و بی‌تدبیر روبه‌ رو باشند طبعا نباید انتظار شکوفایی فرهنگ و مقولات فرهنگی داشت.
 
اقتصاد شهری نیازمند ترسیم نقشه علمی و عملیاتی با رویکرد اقتصاد مقاومتی است

عضو شورای اسلامی شهر کرج زمینه سازی سرمایه گذاری در شهرداریها برای اجرای هر چه بهتر و بیشتر طرح عمرانی شهرداری ها را از عوامل اقتصاد پویا و تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و افزود:مدیریت بر هزینه ها، برنامه ریزی، صیانت از نیروی انسانی، مدیریت در کار اجرایی ، تقویت نقاط قوت و اصلاح نواقص از دیگر نکاتی است که رعایت آن در شهرداریها و شکوفایی اقتصادی این حوزه با محوریت اقتصاد مقاومتی ضروری است.
 
وی تصریح کرد: از مهم‌ترین سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در حوزه مدیریت شهری، می توان به شفاف‌سازی اقتصاد شهری و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی و مالی شهرداری و توسعه سرمایه گذاری های زیربنایی و ارتقاء درآمدهای پایدار و سالم اشاره کرد.
 
به گفته وی، پرهیز از تنگ نظری ها، سخن چینی ها و دیگر امور اختلاف آفرین و تفرقه انگیز در اجرای طرح های سرمایه گذاری از مصادیق اخلاقی لازم در ایجاد اتحاد، صمیمیت، موفقیت و پیشبرد کار در شهرداریها است.
 
 

زهرا قاسمی

توسعه شهری اقتصاد مقاومتی
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.