1397/03/06

. يكشنبه

5/27/2018
کد مطلب : 53550
تاریخ ثبت : 1395/07/11-12:17

سرشماری نفوس و مسکن ۹۵ ؛ بزرگ‌ترین رویداد آماری کشور/شیوه های ثبت اطلاعات خانوارها

هشتمین سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای آماری کشور ، برای اولین بار به شیوه مدرن و الکترونیکی در مهرماه سال جاری باهدف کاهش هزینه‌ها اجرا می‌شود. به‌منظور آمادگی برای این رویداد مُهم ، اطلاع از روند برگزاری این سرشماری برای مردم و دستگاه‌های اجرایی ، توصیه می شود مطالب ذیل را با دقت مطالعه کنید.
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، سرشماری اینترنتی از ۳ تا ۲۴ مهرماه سال جاری با مراجعه‌ سرپرست یا یکی از اعضای مطلع خانوار به سامانه‌ اینترنتی سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ به آدرس www.sarshomari95.ir و تکمیل فرم خانوار اجرا می‌شود. در ضمن خانوارها برای ویرایش اطلاعات خود می‌توانند از ۲۲ تا ۲۴ مهر ماه به سامانه‌ی سرشماری اینترنتی مراجعه و اطلاعات خود را  ویرایش کنند.

روش مصاحبه‌ حضوری و مراجعه‌ی مستقیم مأموران

مصاحبه‌ حضوری مأمور سرشماری با استفاده از تبلت  انجام می پذیرد. در این روش مأموران سرشماری از ۲۵ مهر تا ۲۵ آبان ۱۳۹۵ به محل زندگی خانوارها مراجعه کرده و از طریق مصاحبه با یکی از اعضای خانوار، اطلاعات مورد نظر را جمع‌آوری و در تبلت همراه خود ذخیره ‌‌می‌نمایند. افرادی که از طریق اینترنتی فرم خانوار خود را تکمیل کرده‌اند مجدداً توسط مأمور سرشماری نمی‌شوند بلکه مأمور سرشماری تنها «کد آماری» که از طریق سیستم کامپیوتری یا پیامک به آن‌ها داده شده است را دریافت می‌کند و در تبلت خود وارد می‌نماید.

ویژگی‌‌های متمایز سرشماری ۱۳۹۵ چیست؟

در سرشماری ۱۳۹۵ برای نخستین بار در تاریخ سرشماری‌‌های ایران بجای پرسشنامه‌‌ها و فرم‌‌های کاغذی امکان مشارکت هموطنان در سرشماری از طریق اینترنت و جمع‌آوری اطلاعات با ابزار الکترونیکی تبلت فراهم شده است. پاسخگویان ‌‌می‌توانند از طریق اینترنت پرسشنامه‌‌های سرشماری را تکمیل و ارسال کنند. در این صورت دیگر نیازی به مصاحبه‌ی‌ مأمور آمارگیر با خانوار نخواهد بود.

اهداف سرشماری عمومی نفوس و مسکن چیست؟

هدف کلی سرشماری عمومی نفوس و مسکن، جمع‌آوری داده‌‌ها و اطلاعات پایه‌ای درباره تعداد، ساختار و ویژگی‌های عمده افراد جامعه و واحدهای مسکونی کل کشور برای برنامه‌ریزان، سیاستگذاران، دولتمردان، پژوهشگران و سایر کاربران است.

تهیه چارچوب آماری مناسب در زمینه خانوار و مسکن برای اجرای طرح‌های آماری یکی دیگر از اهداف اصلی سرشماری می‌باشد.

تاریخچه‌ی سرشماری در جهان و ایران

سرشماری یکی از قدیمی‌ترین روش‌های جمع‌آوری اطلاعات برای تصمیم‌گیری است که سابقه اجرای آن در جهان به حدود ۶۰۰۰ سال قبل بر‌می‌گردد. اولین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در ایران در سال ۱۳۳۵ توسط اداره آمار عمومی وابسته به وزارت کشور اجرا شد. پس از تأسیس مرکز آمار ایران در سال ۱۳۴۴، قانون این نهاد را موظف کرد که هر ۱۰ سال یکبار سرشماری عمومی نفوس و مسکن را اجرا کند. به دنبال تصویب این قانون، مرکز آمار ایران از سال ۱۳۴۵ تا سال ۱۳۸۵ هر ۱۰ سال یکبار سرشماری عمومی نفوس و مسکن را اجرا نموده است.

پس از سرشماری ۱۳۸۵، بنا به پاره‌ای ضروریات و بر اساس مصوبه‌ هیئت وزیران فاصله‌ زمانی سرشماری به پنج سال کاهش یافت. به‌دنبال این مصوبه، مرکز آمار ایران سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰ را اجرا کرد. تاکنون۷ سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال‌های ۱۳۳۵، ۱۳۴۵، ۱۳۵۵، ۱۳۸۵،۱۳۷۵،۱۳۶۵، و ۱۳۹۰ اجرا شده‌است. در سال ۱۳۹۵، مرکز آمار ایران هشتمین سرشماری عمومی نفوس و مسکن را اجرا می‌کند.

چگونه اطلاعات را در سامانه‌ی سرشماری اینترنتی وارد نماییم؟

تکمیل اطلاعات توسط خانوار در سامانه‌ی سرشماری اینترنتی: در این روش سرپرست یا مطلع‌ترین عضو خانوار از روز ۳ لغایت ۲۴ مهرماه سال جاری می‌تواند با مراجعه به سامانه‌ی اینترنتی سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ به آدرس www.sarshomari95.ir و با واردکردن شماره ملی سرپرست خانوار به‌عنوان رمز ورود به پرسشنامه‌ی سرشماری دسترسی‌یافته و اطلاعات خانوار خود را در آن وارد کند. پس از تکمیل پرسشنامه و تأیید نهایی آن، عددی تحت عنوان «کد آماری» از طریق کامپیوتر شخصی و یا پیامک در اختیار پاسخگو قرار خواهد گرفت. حفظ و نگهداری «کد آماری» بسیار مهم است. چرا که اطلاعات پاسخگویان در اینترنت بر اساس «کد آماری» بازشناسی خواهد شد.

بنابراین ضروری است پس از دریافت «کدآماری» آن را چاپ و یا به‌طور دقیق و خوانا یادداشت کرده و در محلی نگهداری نمایند و در اختیار فردی از اعضای خانوار قرار گیرد که معمولاً در طول روز در خانه حضور دارد تا هنگام مراجعه‌ مأمور سرشماری «کد آماری» را به او تحویل دهد . در صورت مفقود‌شدن «کد آماری» امکان بازیابی مجدد آن در سامانه‌ی سرشماری اینترنتی نیز برای خانوار وجود دارد.

مأمور سرشماری این کد را در تبلت خود وارد کرده و مصاحبه حضوری با خانوار، دیگر انجام نخواهد شد. درصورتی‌که این کد در اختیار مأمور سرشماری قرار نگیرد و یا به نادرست ثبت شده باشد، مأمور سرشماری مصاحبه از آن خانوار را انجام خواهد داد.

عادله سادات ارشادی

سرشماری نفوس مسکن
http://mohrestan.ir
.چاپ مطلب
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.