1397/03/30

. چهارشنبه

6/20/2018
کد مطلب : 53321
تاریخ ثبت : 1395/06/31-10:13
در گفتگو با مدیرروستا عنوان شد:
تحقق اقتصاد مقاومتی با جمع آوری یک روز در میان زباله/تعمیم اجرای طرح درمناطق کرج

معاون خدمات شهری شهرداری کرج جمع آوری یک روز در میان زباله را یکی از راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی در شهر و مجموعه شهرداری ایران کوچک برشمرد.
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، طی ماه گذشته به همت معاونت خدمات شهری و سازمان پسماند شهرداری این کلانشهر طرح تفکیک زباله از مبداء و جمع آوری یک روز در میان زباله در یکی از نقاط شهری به صورت آزمایشی به اجرا در آمد؛ طبق برآوردها و روش های جهانی، انجام این مهم تاثیر بسزایی در کاهش میزان تولید زباله و هزینه های ناشی از جمع آوری، انتقال و دفن یا بازیافت آنها دارد.

در همین خصوص جلسه ای به منظور بررسی اجرای یک ماهه این طرح در کرج برگزار و نقاط ضعف و قوت آن در محل معاونت خدمات شهری شهرداری این کلانشهر رصد شد؛ معاون مربوطه در خصوص این نشست توضیحاتی را ارائه داد.

حسن مدیرروستا در گفتگو با پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، برپایی این جلسه را به منظور اجرای بهینه طرح جمع آوری زباله در روزهای زوج و تفکیک زباله از مبداء عنوان کرد و گفت: طی این نشست گزارشی از روند اجرای آزمایشی طرح ارائه و مشکلات مربوط به  آن مورد بررسی قرار گرفت.

وی اظهار داشت: عمل به این روش روز جهانی و جمع آوری زباله به صورت یک روز در میان تنها در یکی از نقاط شهری، حجم بالای صرفه اقتصادی آن را به ما نشان داده و باعث شد بتوانیم گره ها و آسیب های موجود در مراحل اجرای آن را دریافته و مورد مداقه و بررسی قرار دهیم.

به گفته این مسئول، در سال های اخیر که پیام و منویات مقام معظم رهبری پیوسته بر انجام راهکارهایی به منظور دستیابی به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و صرفه جویی در هزینه ها استوار است، اجرای این طرح در مجموعه شهر می تواند پیشرفت بسیار زیادی در زمینه کاهش هزینه ها و رسیدن به اهداف مورد نظر به همراه داشته باشد.

وی تاکید کرد: در صورت رفع مشکلات اجرای طرح آزمایشی در نقاط تعیین شده، روش فوق به دیگر نقاط و مناطق شهری کرج نیز تعمیم داده خواهد شد و این امر با همکاری همه شهروندان و دستگاه های مرتبط از جمله سازمان مدیریت پسماند محقق می شود.

مدیرروستا، به مصوبات این جلسه نیز اشاره کرد و افزود: در این نشست که با حضور مدیران و بخش های اثرگذار در اجرای طرح جمع آوری یک روز در میان زباله و تفکیک پسماند از مبداء برپا شد، مقرر شد نسبت به توجیه پرسنل و نیروهای پاکبانی که در این فرآیند با شهرداری کرج همکاری می کنند، به سرعت اقدام شود.

معاون شهردار کرج، با اشاره به اینکه این نیروها نقش بسیار پررنگی در موفقیت یا عدم موفقیت  آن ایفا می کنند، آگاهی آنان نسبت به موضوع را موجب پیشبرد هر چه سریعتر اهداف طرح ارزیابی کرد و یکی از روش های انتقال موضوعات مربوطه به شهروندان را به واسطه آشنایی همین نیروها با مسائل دانست.

وی، موضوع آموزش و اطلاع رسانی مردم را از مهمترین زمینه های طرح دانست و تاکید کرد: آغاز سال تحصیلی مدارس و اطلاع رسانی به خانواده ها از طریق دانش آموزان و مدارس فرصت مغتنمی است که نباید مورد غفلت واقع شود. مدیرروستا در این زمینه خواهان ارائه آموزش های مرتبط به کارگران و نیروهای به کارگرفته شده در مسیر اجرای طرح، شد.

این مسئول با بیان اینکه سازمان مدیریت پسماند موظف به پیگیری و تهیه مقدمات اجرای طرح در همه مناطق است، اضافه کرد: در این خصوص شیوه های علمی و صحیح مطابق با استانداردهای روز جهانی باید در منطقه تحت آزمایش توسط این سازمان بکارگیری شده و تمهیدات تشویقی برای شهروندان اندیشیده و اجرایی شود.

معاون خدمات شهری ایران کوچک، سامانه 137 این دستگاه را نیز موظف کرد تا با بکارگیری نیروهای مطلع و مجرب نسبت به پاسخگویی به شهروندان در خصوص این موضوع اقدام نماید.

این مسئول ادامه داد: مقرر شد یک واحد کانکس در محل اجرای آزمایشی طرح واقع در منطقه 8 استقرار یافته و با دریافت زباله های خشک، بسته های تشویقی را به شهروندان تقدیم کند.

توزیع کیسه های مخصوص تفکیک با تعیین و اختصاص رنگ های مرتبط در منطقه از دیگر مصوبات این نشست بود که توسط معاون خدمات شهری مطرح شد. همچنین مقرر گردید ماده 16 قانون مدیریت پسماند که بر این روش تاکید دارد، به صورت عمومی به شهروندان اطلاع رسانی شود.

مدیرروستا همچنین بر اعمال برخوردهای لازم با صنوف آلاینده و قرار دادن زباله و اثاثیه در معابر تاکید کرد و ادامه داد: از ابتدای مهرماه جاری موضوع جمع آوری سبدهای زباله در منطقه 8 ابتدا با ارسال تذکر پیگیری می شود و در صورت عدم اجرا، ماموران این دستگاه رأسا نسبت به جمع آوری این سبدها اقدام خواهند کرد.

به گفته این مسئول، به منظور اجرای بهینه طرح، ناظر مطلع از سوی اداره کل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری تعیین خواهد شد؛ همچنین ادارات حراست و بازرسی نظارت های لازم و مستمر را برای اجرای مناسب طرح صورت می دهد.

عادله سادات ارشادی

جمع آوری روز میان زباله
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.