1397/03/30

. چهارشنبه

6/20/2018
کد مطلب : 52619
تاریخ ثبت : 1395/05/28-13:22
مدیریت شهری در واکنش به ادامه شایعه سازی ها:
فضای سبز را بهانه تخریب اذهان عمومی قرار ندهیم/خدشه ای به محدوده پارک تاجیکستان وارد نشده

اگرچه درخت، موجودی زنده است که همه از حیات آن بهره مند شده و سود می برند، اما وقتی تعدادی از افراد و رسانه های شهر به بهانه حیات درختان و افزایش فضای سبز، تخریب یکی از دستگاه های خدمات رسان شهری را هدف قرار می دهند و با شایعه پراکنی و تحریف واقعیت، می کوشند به خواسته های مورد نظرشان دست یابند، در واقع اصل سرزندگی اجتماعی و آرامش روانی شهروندان را مخدوش کرده و به آن آسیب می زنند.
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، اواخر هفته پیش بود که زمزمه های تعرض و تخریب پارک تاجیکستان از سوی تعدادی از رسانه های شهر مطرح شد و طبق معمول گروه های حاضر در فضای مجازی با قوت و قدرت به آن دامن زدند؛ اقدامی که خبرگزاری مهر استان البرز با تهیه و انتشار فیلمی به ظاهر مستند، آن را تکمیل کرد و رسالت حرفه ای خود که انعکاس واقعیت ها در کنار ذات پرسشگری رسانه بود را تا اندازه ای مورد ابهام قرار داد.

این در حالی است که مدیریت شهری کرج به محض اطلاع از روند فضای تخریبی موجود، نسبت به روشنگری در خصوص موضوع مطروحه اقدام کرد و با انتشار اخبار مستند و تکذیبیه های مرتبط، توضیحات لازم را به شهروندان ارائه داد.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرج درباره این فضاسازی ایجاد شده اظهار داشت: مشخص نیست این شایعه پراکنی و جوسازی با چه هدفی صورت گرفته اما به عنوان یکی از دستگاه هایی که رسالت خود را در راستای سیاست کلی نظام، پاسخگویی به مردم قرار داده ایم، از مردم و رسانه ها انتظار داریم هر گونه شبهه و پرسش را از مراجع مربوطه پیگیری کرده و به جای دامن زدن به شایعات نسبت به روشنگری اقدام کنند.

محمدرضا زین العابدینی که در محل پارک تاجیکستان حضور یافته و با تعدادی از رسانه ها و شهروندان حاضر در محل به گفتگو می پرداخت، اذعان داشت: این پارک با توجه به خواهرخواندگی آن با یکی از پارک های تاجیکستان برای ما از اهمیت بسزایی برخوردار است و تمام تلاش خود را برای حفظ فضای سبز و محدوده آن به کار بسته ایم.

وی اضافه کرد: مدیریت شهری با رویکرد و سیاست افزایش فضای سبز شهری، با تملک هشت هزار متر از اراضی اطراف، متراژ مطروحه را در سال 96 به مساحت پارک اضافه خواهد کرد.

زین العابدینی، با اشاره به اینکه زمین مجاور واقع در غرب پارک، متعلق به بخش خصوصی است و مدیریت شهری اجازه ورود به اقدامات انجام گرفته در آن را ندارد، خاطرنشان کرد: تملک اراضی مرتبط به پارک تاجیکستان در سال 94 انجام شده و اجازه نمی دهیم به هیچ عنوان کمترین تعرضی، نه تنها به این پارک، که به تمامی پارک ها و فضای سبز شهری صورت گیرد.

این مسئول بیان داشت: طرح این مسائل در آستانه فرا رسیدن ایام برگزاری جشنواره گل و گیاه شهر کرج که یکی از برندهای مطرح این کلانشهر محسوب می شود، چندان وجاهتی نداشته و باید از منحرف کردن ذهن مردم نسبت به موضوعات دیگر اجتناب نماییم.

این گفته های مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرج در حالی عنوان شد که رسانه منتشر کننده اخبار کذب مرتبط با پارک تاجیکستان، از انتشار تکذیبیه های صادره توسط مدیریت شهری کرج خودداری کرده و با جوسازی و کشیدن پای مسئولان ارشد شهر به این موضوع، فضای رسانه ای را تحت تاثیر قرار داده است.

وجود شناسنامه برای تمامی پارک های شهر مهمترین مدرکی است که طبق گفته مدیرعامل، امکان جابجایی و برداشتن حتی یک دستگاه سرسره را از پارک ها ممنوع کرده است؛ چه رسد که تعرض و ساخت و سازی چنان بارز در پارکی مقابل ستاد مرکزی شهرداری به وقوع بپیوندد و از آن غافل باشیم.

مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کرج نیز در خصوص این موضوع اظهار داشت: رسالت حرفه ای رسانه ها، تهیه و انتشار اخباری است که با واقعیت هماهنگ و همسو بوده و مطالبه گری حقوق شهروندان توسط اصحاب رسانه باید با شفافیت و مطابق اهداف شهر و مردم پیگیری شود نه اینکه مطلب یا تصاویری مغایر با واقعیت و بدون تحقیق و بررسی در رسانه ها درج شده و پس از روشنگری نیز از انعکاس آن خودداری شود.

وحید آقاشریفی اذعان داشت: مجموعه مدیریت شهری کرج کوشیده است با راه اندازی پایگاه خبری، رادیو و سیمای اینترنتی و بسیاری از امکانات دیگر در فضای رسانه ای و مجازی، اطلاعات و اخبار مورد نیاز رسانه ها و شهروندان را به صورت شفاف در اختیار آنان قرار دهد.

وی با بیان اینکه عزم این دستگاه، شنیدن انتقادات و شفاف سازی موضوعات می باشد، وظیفه خود در مقابل شهروندان و رسانه ها را پاسخگویی عنوان و اضافه کرد: همچنین انتظار داریم انتظارات فردی و گروهی، به مخدوش شدن رسالت حرفه ای رسانه ها نیانجامد.

آقاشریفی اظهار داشت: نباید با حرف ها و مطالبی که در سطح رسانه ها مطرح می کنیم آرامش را از مردم گرفته و دغدغه جدیدی برای آنها به وجود آوریم.

لازم به ذکر است برابر صورتجلسه تفکیک اداره ثبت اسناد و املاک شهر کرج مورخ 23/9/92 شش دانگ یک قطعه زمین با کاربری فضای سبز و پارک به نام قطعه چهارم تفکیکی به شماره 25591 فرعی از 157 اصلی مفروز و مجزا شده از 651 فرعی از اصلی مذکور به مساحت 6722/4 متر مربع با حدود اربعه شمالا 177/86 متر به خیابان، شرقا به طول 50.64 متر به پلاک 157/401، جنوبا به طول 180/99 متر به پلاک 157/296، غربا به طول 27/41 متر به قطعه سه تفکیکی جهت احداث پارک تاجیکستان اختصاص می یابد که در حال حاضر ابعاد اعلام شده موجود و هیچگونه تخریب یا تجاوزی به پارک صورت نگرفته و به هیچ عنوان اجازه این کار داده نخواهد شد.

همچنین قطعه در حال ساخت در ضلع غربی پارک به مساحت 272/54 متر مربع برابر صورتجلسه تفکیک فوق الذکر با کاربری تجاری مسکونی هیچگونه ا رتباطی به محدوده پارک نداشته و به عنوان معوض بابت طرح عمرانی شهرداری طی سنوات گذشته واگذار و مالک تاکنون مراحل قانونی را طی کرده و با توجه به کاربری ملک و عدم وجود هر گونه درخت در محدوده اقدام به گودبرداری نموده است.

لینک تصویری گفتگوی مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرج در خصوص پارک تاجیکستان را در اینجا ببینید.

 
عادله سادات ارشادی

پارک تاجیکستان
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.