1397/02/04

. سه شنبه

4/24/2018
کد مطلب : 52529
تاریخ ثبت : 1395/05/25-11:26

شاد زیستن و جادوی آن

آرامش و شاد زیستن در دنیای پر تلاطم امروز، یک نعمت است که همه آرزوی آن را دارند و شادبودن یکی از نیازهای اصلی انسان که در پرتو آن و با رسیدن به یک تعادل روحی، وی و جامعه به سلامت و پویایی رهنمون می شوند.
پایگاه خبری مدیریت شهری کرج: گذار از سنت به مدرنیته، بروز و ظهور ابزارهای پیشرفته تکنولوژی و صنعتی شدن جوامع ‌از جمله عواملی است که آرامش و امنیت یک جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و گاهی این تاثیر به اندازه ای است که روحیه شاد و سرزندگی افراد را تضعیف کرده و آنها را به سمت افسردگی پیش می برد.

این در حالیست که نشاط و کامیابی از نیازهای روانی همه افراد جامعه است زیرا اثربخشی زیادی در زندگی و پویایی آنها دارد. تقویت و گسترش روحیه نشاط و پویایی از نکات مورد تاکید در اسلام نیز است.

فرد با نشاط آرامش فکری داشته و به دور از هرگونه دغدغه ای زندگی خود را سپری می کند اما امروزه شاهد هستیم برخی رویدادها و تحولات در جوامع باعث کمرنگ تر شدن این روحیه و حرکت افراد به سمت یاس، ناامیدی و افسردگی شده است.

نشاط و شادمانی را باید موهبتی بزرگ دانست که انسانها همواره باید آن را جستجو و در صورت امکان به دیگران هدیه کنند. احساس خوشبختی ونشاط از جمله شاخص های مورد توجه در میزان توسعه یافتگی یک کشور است.

** شادی یک حس ترکیبی است
یک جامعه شناس در این باره می گوید: افرادی که از نظر فکری و شخصیتی در سلامت بسر می برند، نمی توانند در هر شرایطی بخندند، شاد بودن یک حس ترکیبی است که می تواند شامل احساس امنیت مالی و روابط عاطفی شود.

طهمورث شیری، شادی را واکنشی از سوی افراد نسبت به محیط اجتماعی خود می داند و می افزاید: برای بررسی و ارزیابی این حس باید سراغ شرایط و عواملی رفت که افراد در آن زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه جامعه ما در حال گذار است، ادامه می دهد: فاصله زیاد میان فرهنگ رسمی و غیر رسمی در جامعه، مردم را به خودسانسوری سوق می دهد و اینکه عقاید خود را براحتی مطرح نکنند اما این مساله عاملی می شود برای اینکه افراد همواره با احتیاط به اطراف خود بنگرند و شادی در این شرایط سلبی می شود.

این استاد دانشگاه توضیح می دهد: فرهنگی که از طریق رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباط جمعی تولید و تبلیغ می شود، فرهنگ رسمی و روابط فرهنگی- اجتماعی و آداب و رسومی که دور از چشم حکومت ها در بین مردم وجود دارد، فرهنگ غیررسمی نام دارد.

وی با بیان اینکه مردم در چنین شرایطی و در مواجهه با رویدادهای پیش بینی نشده، شاد می شوند، اضافه کرد: این مساله منجر به آن می شود که شادی های لحظه ای شکل بگیرد.

شیری درباره تاثیر برنامه های شاد صدا و سیما هم می گوید: چنین برنامه هایی به عنوان یک مسکن عمل می کنند و باعث می شوند تا کمی از عقده های درونی افراد تخلیه شود در حالیکه در ایران شکل گرفتن فرهنگ شادی و نشاط به زمان زیادی نیاز دارد زیرا مولفه های فرهنگی بطور ناگهانی ایجاد نمی شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد تهران مرکزی اضافه می کند: در دوره ای با انقباض فرهنگی همه چیز محدود و در دوره ای دیگر گشایش حاصل می شود که یک احساس خوشایندی را به انسان منتقل می کند در حالیکه این یک واکنش به انقباض فرهنگی است که قبلاً وجود داشته است.

** رسم و رسوم های قدیم و تزریق شادی به مردم
نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی هم در این باره می گوید: آیین ها و رسوم های سنتی خوبی وجود دارد که به بسط و گسترش و تقویت روحیه نشاط و شادی کمک می کند هرچند شاهدیم در دهه های اخیر با پیشرفت ابزارهای تکنولوژیکی، این رسوم و آیین ها کنار گذاشته شده است.

افشین طباطبایی یکی از دلایل کمرنگ شدن شادی و خوشحالی مردم را گذار از سنت به مدرنیته دانسته و می افزاید: بسیاری از آداب و سنن قدیمی وجود داشت که شادی را به جمع خانواده ها تزریق و بهانه ای برای دور هم بودن و صمیمی شدن را ایجاد می کرد که از آن جمله می توان به جشن ها و میهمانی هایی اشاره کرد که چند روز به طول می انجامید.

وی جشن عروسی زوج ها در گذشته را یکی از این سنت ها عنوان و اضافه می کند: در این مراسم، اقوام و بستگان از راه های دور آمده و برای تدارک کارهای این میهمانی آستین ها را بالا می زدند بنابراین این ازدواج های سنتی فضایی پر نشاط و شادی بخشی را بوجود می آورد در حالیکه امروز شاهدیم همه این رسوم ها کنار گذاشته شده است.

به گفته طباطبایی، امروزه بیشتر مردم جشن ها و میهمانی های خود را در مراکز و سالن هایی برپا می کنند که میهمانان تنها چند ساعتی در آنجا نزد هم هستند در حالیکه خرید لوازم و فراهم کردن ملزومات یک سفره عقد که امروز خانواده ها به دنبال آماده آن در موسسات و سالن های خاص هستند، شادی مضاعفی را برای اطرافیان به دنبال داشت.

وی با بیان اینکه در دنیای امروز همه چیز سفارشی شده و لایه سنت بجا مانده و عمق آن از بین رفته است، می گوید: در مراسم و میهمانی های گذشته نظیر حنابندان و پاگشا، زنان و مردان دور هم جمع می شدند، غذایی طبخ می کردند و در کنار آن علاوه بر تقویت ارتباطات اجتماعی و مناسبات اخلاقی، کدورت ها هم از بین می رفت در حالیکه آنچه امروز جایگزین آن شده، سفارش غذای آماده از بیرون است.

این پژوهشگر مسائل اجتماعی بر این باور است که مدرنیته به عاملی برای دور شدن افراد از یکدیگر تبدیل شده و فرصت های خندیدن، شادی و تفریح را از آنها گرفته است.

وی معتقد است برای رفع این مشکل و ترویج شادی و نشاط میان مردم باید دوباره به گذشته بازگشت تا جایی که لازم است به سراغ برخی بازی های سنتی رفت که از فرهنگ ما حذف شده و بازی های رایانه ای جایگزین آنها شده اند.

طباطبایی می گوید: با بروز کردن بازی های سنتی می توان نشاط زیادی به مراتب بیش از نشاط ناشی از بازی های رایانه ای دریافت کرد.

این نویسنده اضافه می کند: در گذشته خانواده ها و فرزندان آنها در اوقات فراغت به روستا نزد اقوام خود می رفتند در حالیکه امروز با فرستادن بچه ها به انواع کلاس ها نظیر زبان، موسیقی و کنکور، مانعی برای ارتباط بیشتر آنها با اقوام روستا نشین و برخورداری از طبیعت این مکان شده ایم.

وی می گوید: برای داشتن جامعه ای شاد یا باید از جوامع دیگر الگو برداری و از انرژی لحظه ها استفاده شود و یا باید سنت ها و آیین های گذشته را بروز رسانی کرد بعنوان مثال غذاهای سنتی که 200 سال پیش در ظرف های مسی و گلی طبخ می شد، امروز به گونه ای فرآوری شده پخت می شود.

طباطبایی می افزاید:‌ اکنون هر استان و شهرستانی غذاهای محلی خود را داراست هر چند شیوه طبخ آنها تغییر کرده اما این غذاها تغییر تکرده است.

به گفته وی، مردم همواره در این زمینه دولت را مسئول می دانند در حالیکه در گذشته مردم با وجود امکانات کم از ظرفیت های موجود برای شاد بودن و لذت بردن از لحظات بهره می شدند.

بنفشه سادات آقایی

شاد زیستن جادوی
خبرگزاری ایرنا
.چاپ مطلب
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.