1397/03/30

. چهارشنبه

6/20/2018
کد مطلب : 20135
تاریخ ثبت : 1393/08/03-11:50

عطر محرم در سراسر ایران کوچک پیچید / «سفره اشک» شور حسینی به پا کرد

برپایی نمایشگاه «سفره اشک» از سوی معاونت و سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری کرج شاید متفاوت ترین رویداد مذهبی شهرمان طی یک دهه اخیر باشد که در آستانه ماه پیروزی خون بر شمشیر، عطر محرم را در سراسر ایران کوچک پیچاند و شور حسینی (ع) حاکم بر هیئات مذهبی، تکایا، حسینیه ها و مساجد را دو چندان کرد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، در حالی که حمایت مادی و معنوی از مجالس سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) جزو دغدغه های همیشگی مردم و نهادهای فرهنگی بوده و هست اما در عمل اقدام شاخصی در این زمینه صورت نمی گرفت و عملکردها بیش از محور عملیاتی، رویکردی شعارگونه داشت، گرچه یکی از معجزات مراسمات عزاداری دهه اول محرم استوار بودن آن بر ستون «مردم» و «غیر دولتی» بودنش است.
 
در هر روی، فرهنگ عاشورایی که متصل به سرچشمه زلال و جوشان معنویت و اخلاق و حکمت است، متعلق به جریان سیاسی یا گروه خاصی نیست و تمامی مسلمانان و آزادگان جهان به نوعی دوستدار و شیفته ویژگی های انسانی و سجایای اخلاقی سومین امام شیعیان و 72 تن از یاران باوفای ایشان هستند و این ارادت و دلدادگی در اقیانوس حضور مردم در مجالس عزاداری حضرت ابا عبدا... الحسین (ع) تجلی خاصی دارد و ملت ولایتمدار با گذشت قرن ها از واقعه ظهر عاشورا اما هنوز بر مصیبت های کاروان حسینی خون گریه می کنند و بر سر و سینه شان می زدند که ای کاش نامه های دعوت کوفیان به امام حسین (ع) تبدیل به جام زهر نمی شد و هزار ای کاش و حسرت و آرزوی دیگر!
 

فرا رسیدن ایام حزن انگیز ماه محرم بُغض را بر گلوی "مدیریت شهری کرج" نیز نشاند و منجر به برگزاری نمایشگاه «سفره اشک» شد؛ نمایشگاهی که در یکی از بهترین نقاط مرکزی ایران کوچک (ضلع شمالی پارک تنیس) برپا شده و انواع محصولات فرهنگی و غذایی مرتبط با ماه محرم و مورد نیاز هیئات مذهبی و حسینیه ها را با کیفیت مطلوب و قیمت ارزان در اختیار آنان قرار می دهد تا امسال شاهد کاهش رفت و آمدها به بازار بزرگ تهران برای تهیه اقلام مورد نیاز تکایای حسینی (ع) باشیم.
 
علی اکبر میروکیلی، معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری کرج به صورت خلاصه هدف از برپایی مجموعه «سفره اشک» را چنین بیان کرده است؛ «نمایشگاه "سفره اشک" به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم و آماده سازی شهر برای سوگواری سرور و سالار شهیدان و به منظور عرضه ملزومات این ماه برپا می شود.»
این نمایشگاه در مساحت 2400 متر مربع و با حضور 14 شرکت معتبر در قالب 40 غرفه به عرضه محصولات فرهنگی و غذایی می پردازند که تمام محصولات عرضه شده در نمایشگاه از تولید به مصرف بوده و حدود 20 تا 30 درصد زیر قیمت بازار عرضه می شود.
 
اما رویدادی که حال و هوای نمایشگاه «سفره اشک» را متفاوت کرده و بر شور و حال آن افزوده است، توزیع بن خرید بین هیئات مذهبی، حسینیه ها و مساجد دارای مجوز رسمی از سازمان تبلیغات اسلامی می باشد که در غرفه های نمایشگاه قابل خرید است و نزدیک به 10 میلیارد ریال معادل یک میلیارد تومان برای آن اعتبار در نظر گرفته شده است.
 

به گفته محمدرضا رضاپور - قائم مقام شهردار کرج، بن خرید در نظر گرفته شده برای هر یک از هیئات مذهبی دارای مجوز 4 میلیون ریال است که با ارایه مجوز و مُهر هیئت در محل غرفه اداری نمایشگاه «سفره اشک» قابل تحویل به نمایندگان آنان می باشد.
 
بر این اساس، بن های تحویلی به هیئات مذهبی صرفا در غرفه های نمایشگاه «سفره اشک» قابل خرید است و علاوه بر آنکه قابل واگذاری به غیر یا قابل خرید و فروش نیست، تنها تا پایان زمان برگزاری نمایشگاه نیز اعتبار دارد و با گذشت تاریخ مذکور (از 27 مهر ماه به مدت 10 روز و از ساعت 10 صبح الی 19 در محل بلوار جمهوری)، شهرداری کرج به هیچ وجه پاسخگوی مراجعان نخواهد بود و تعهدی در زمینه ایجاد امکان خرید در قبال بن های ارایه شده ندارد.
 
بر اساس شنیده ها و مشاهدات عینی خبرنگار ما، اجرای این طرح به ابتکار کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرج، موج مثبتی در بین گروه های مذهبی و به قول معروف بچه هیئتی ها ایجاد کرده و شاهد استقبال چشمگیر هیئات مذهبی بویژه تکایای فعال در مناطق محروم و کم برخوردار شهر از بن های توزیعی هستیم که خوشبختانه چرخه توزیع و نظارت بر آن سالم و عادلانه است.
 

قطعا با تزریق این رقم به هیئات مذهبی، آنان برای تامین ملزومات شان دغدغه کمتری داشته و امسال با کیفیت بیشتر و بهتری در خدمت عاشقان اباعبدا... الحسین (ع) خواهند بود و این مهم بر شور حسینی (ع) در ایران کوچک می افزاید.
 
مرتضی اکبری
 

عطر محرم سراسر ایران کوچک پیچید «سفره اشک»
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب

----------
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه خبری مدیریت شهری كرج ) بلامانع است.